GeriEkonomi Notlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Notlar

200 gazeteci izledi Bakan Coşkun sustu

TD-IHK’nın açılışı nedeniyle dün Köln’de geniş güvenlik önlemleri alındı. Salonunun bulunduğu cadde tamamen trafiğe tamamen kapatılırken, davetsiz olanların caddeye girmelerine izin verilmedi. Sokağın başında bulunan polisler, davetlilere kimlik kontrolü yaptı.

Hava sıcaklığının 20 derecenin üzerinde olması nedeniyle öğle yemeği sırasında konuklar trafiğe kapatılan caddeye doluştu.

200’den fazla basın mensubunun izlediği toplantıda zaman zaman izdiham çıktı. Tayyip Erdoğan ile Gerhard Schröder’in saat 11.40 sıralarında salona girdiği sırada konuşmasını yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun basın mensuplarının kürsünün bulunduğu platformu doldurmaları üzerine konuşmasını yarıda kesmek zorunda kaldı.

SPD’nin AP adayı işadamı Vural Öger protokolde ön sırada yeri olmayınca, konuşma yapan Kemal Şahin’in yerine oturdu. Şahin’in geri gelmesi nedeniyle henüz salonda bulunmayan Başbakan Erdoğan’ın sandalyesine oturan Öger, bu yerin Başbakan’a ait olduğu hatırlatılınca buradan kalkarak ve yerinde olmayan Büyükelçi Mehmet Ali İrtemçelik’in sandalyesine oturdu. Bunun üzerine salon görevlileri tarafından derhal bir sandalye getirterek koridorda Öger için bir yer buldu.

Açılış töreninde TD-IHK Başkanı Kemal Şahin Başbakan Erdoğan, Başbakan Schröder, KRV Eyalet Başbakanı Peer Steinbrück, Köln Anakent Belediye Başkanı Fritz Schramma, KRV Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Gerd Pieper, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıkloğlu ve Ali Coşkun’a şilt armağan etti.

Toplantıda yapılan Türkçe’den Almanca’ya yapılan çevirinin yetersiz olduğu gözlendi. Özellikle Türkiye’den gelen gazeteciler yetersiz çeviri nedeniyle haberlerini yazarken güçlük çekti. Programı televizyondan izleyen bazı okuyucularımız, böyle önemli bir toplantının tercümesi için daha iyi çevirmenlerin görev alması gerektiğini vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle