GeriEkonomi Norveç'te genel greve gidiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Norveç'te genel greve gidiliyor

Norveç'te genel greve gidiliyor
refid:28067733 ilişkili resim dosyası

Norveç'te hükümetin iş kanununda yapmak istediği değişiklik hakkındaki tasarıyı meclise sunmasına karşı toplam 1,5 milyon üyeye sahip ülkenin en büyük sendikaları grev kararı aldı. Norveç'in nüfusu 2013 yılı sonu resmi rakamlarına göre 5 milyon 60 bin kişi. Grevden dolayı Norveç tren ve uçak treni seferleri 1 saat aksayacak.

Norveç'in en büyük sendikaları Ulusal Organizasyon (LO), Unio ve YS (Meslek Organizasyonu), hükümetin değişiklik tasarısına karşı grev için birlikte hareket etme kararı aldı. Bugün yapılacak grev nedeniyle ülkede tren ve uçak treni seferleri 15.00 ile 16.00 saatleri arasında duracak. Ayrıca, saat 14.00 ile 16.00 arasında 21 havalimanında uçaklar kalkış yapamayacak ve uçaklara bagaj yerleştir işlemleri durdurulacak. Başkent Oslo ise bu grevden en çok etkilenecek kent olacak. İş çıkış saati olan 15.00-15.30 arasında tüm metro, tramvay ve otobüs seferleri iptal edilecek. Ülkenin diğer iki büyük kenti Bergen ve Trondheimda'da da otobüs seferleri yapılmayacak.

KRİZE YOL AÇABİLECEK

Grevden okulların ve kreşlerin de etkilenmesi bekleniyor. Ancak bu yerlerde greve katılımın hangi düzeyde olacağı henüz bilinmiyor. Hükümetin iş kanununda değişime gitmesini eleştiren Norveç'in en büyük sendikası LO'nun başkanı Gerd Kristiansen, değişikliklerin kadrolu işçileri olumsuz etkileyeceğini belirterek, "Hükümet yeni tasarıda tam zamanlı çalışan işçileri düşünmeksizin hareket ediyor. Bunun yerine yarı zamanlı çalışan işçi alımının yolunu açıyor. Ancak bunu yaparken yeni istihdam alanları oluşturmuyor" dedi. Kristiansen, bu nedenle hali hazırda tam zamanlı çalışan işçilerin iş kaybına uğrayacağını ve daha az maaşla hayatlarını sürdürmek zorunda kalacaklarını söyledi. Sendika başkanı, aynı zamanda bu tasarı ile işçilerin hafta sonunda da çalışmaları gerekeceğinden tasarının sosyal krize yol açabileceğini öne sürdü.

ENFLASYON YÜKÜNÜ HAFİFLETECEK

Tasarının arkasındaki isim olan Çalışma Bakanı Robert Eriksson ise amaçlarının daha fazla kişiyi iş hayatına kazandırmak olduğunu ifade etti. Eriksson, işsizlerin yarı zamanlı çalışmalarının tamamen iş hayatından uzak kalmalarından daha iyi olacağını ve bunun işsizlere ödenen devlet yardımını azaltacağından, işsizlerin devlete olan ekonomik yükünün hafifleyeceğini savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle