GeriEkonomi Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deaton'a verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deaton'a verildi

Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deaton'a verildi

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Nobel Ekonomi Ödülü'ne Princeton Üniversitesi'nden İngiliz Angus Deaton'ı layık gördü. Deaton'ın ödülü, tüketim, yoksulluk ve varlık üzerine yaptığı analizler neticesinde hak ettiği açıklandı.

Cambridge Üniversitesi'nde mezun olduktan sonra akademik kariyerine devam eden Daeton, 1983 yılında Bristol Üniversitesi'nde Ekonometri Profesörü iken Princenton Üniversitesi'ne kabul edildi.

Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deatona verildi

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden yapılan açıklamada, "Bireysel tercihleri, bütünsel sonuçlarla bağlayan çalışması, mikro ekonomi, makro ekonomi ve kalkınma çalışmalarındaki bir çok alanın değişimine yardım etmiştir" denildi.

Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deatona verildi

Deaton, ödül karşılığında 8 milyon İsveç Kronu, yani 950 bin dolar kazandı.

Deaton ödülünü 10 Aralık'ta Stockholm'da İsveçli bilim adamı, hayırsever ve ödüllerin yaratıcısı Alfred Nobel'in ölüm yıldönümü anısına düzenlenecek törende alacak. 

19 Ekim 1945'te İskoçya'da doğan Deaton, gelir eşitsizliği, tüketim ve refah alanındaki çalışmaları ile biliniyor.  

 

GEÇEN YIL KİM KAZANDI?

Nobel Ekonomi Ödülü İngiliz Angus Deatona verildi

Geçen yıl Fransız ekonomist Jean Tirole, piyasa gücü ve düzenlemelerine yönelik çalışmaları nedeniyle ödüle layık görülmüştü.

Tirole, 975 bin dolar kazanmıştı.   

Nobel Ekonomi Ödülü, diğer ödüllerden farklı değerlendiriliyor. Diğer alanlardaki ödüller Alfred Nobel tarafından 1895 yılından bu yana verilirken, ekonomi alanındaki ödül 1968 yılında İsveç Merkez Bankası tarafından eklendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle