Nike’ın kurucusuyla, giden CEO’sunun liderlik kavgası

Hürriyet Haber
25.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük spor ayakkabı, spor malzemeleri ve spor giyim markası Nike’ın CEO’su William Perez’in istifasının ardından sular durulmadı. Perez, önceki gün kendisine eleştirilerde bulunan Nike’nın Kurucu Başkanı Philip Knight’a yanıt verdi.

Knight, Perez’i şirketin önüne koyduğu hedeflere ulaştıramadığı ve liderlik yapamadığı için suçlamıştı. Perez ise, Knight’ı zamanında emekli olmamak ve kendisinin önünü açmamakla suçladı. Knight’la yönetim anlayışlarının farklı olduğunu vurgulayan Perez, "Knight zamanının yüzde 95’ini toplantılarda geçirir. Bense verilerle ilgilenirim gerçekleri isterim" dedi. Perez, üçüncü taraflarla yaşanan anlaşmazlıklarda Knight çoğunlukla başkalarının üzerinden beni eleştirirdi" dedi.

PEREZ LİDER OLAMADI:

Nike’ın Kurucusu ve Başkanı Phill Knigt, eski CEO Perez’i gerçek bir lider olmamakla suçladı. "Perez çoğunlukla Yönetim Kurulu’ndaki diğer üyelerin peşinden giderdi" diyen Knight, Perez’in Nike kültürüne alışamadığını iddia etti. Perez’in 2004’te Johnson&Johnson’dan transfer edildiğini hatırlatan Knight, "Paketlenmiş ürünleri satmak ile Nike’a CEO’luk yapmak ayrı şeyler, Perez bu geçişi başarıyla sağlayamadı" görüşünü savundu.

UYUM ZOR:

Uzmanlar, William Perez’in Nike’ın 55 yılık tarihinde şirket dışından gelen ilk CEO olduğunu hatırlatarak, "Geleneksel şirketlerde şirket dışından gelen yöneticinin uyumu kolay olmuyor. Bu gerçek Nike örneğinde bir kez daha görüldü" yorumunu yaptı. Perez’in yerine Nike’da 27 yıldır çalışan tasarımcı Mark Parker’ın göreve getirildiğine dikkat çeken uzmanlar, Parker’ın başkan Knight’ın talep ve beklentilerine ne yanıt vereceğinin tartışılabileceğini söylediler.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı