Nihayet turizmci de ihracatçı sayılacak!

Aysel Alp/ANKARA
05.08.2009 - 17:54 | Son Güncelleme:

Türkiye’nin döviz sağlayan en önemli sektörlerinin başında gelen turizm sektörü, nihayet ‘ihracatçı’ sayılacak. Yıllık 1 milyon doların üzerinde gelir getiren turizm şirketleri de ihracatçı kapsamına alınacak. Ayrıca Turizm konakalama tesisleri de ‘kobi’ sayılarak KOSGEB desteklerinden yararlanabilecek.

Turizm Bakanlığı, turizmcilerin de ihracatçı kapsamına alınması için hazırladığı kararname Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kararnamenin birkaç gün içinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini açıkladı.

 

Turizme daha fazla kaynak

 

Bakan Günay, ayrıca turizm konaklama tesislerinin de ‘kobi’ kapsamına alınması konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile bir çalışma yaptıklarını söyledi. Bu çalışmkanın tamamlanmasının ardından çıkarılacak yeni bir Bakanlar Kurulu kararnamesiyle turizm tesislerinin de KOSGEB desteklerinden yararlanmasının yolunun açılacağını bildirdi.

 

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımıcısı Ali Babacan Başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda b ugün turizm sektörüne ilişkin bir dizi karar alındı. Bunlar arasında turizm tanıtım bütçesinin yılsonuna kadar artırılması, 1 Kasım-31 Mart tarihleri arasında uygulanan havayolu kondu ücretlerindeki indirim oranın yüzde 50’den yüzde 75’e yükseltilmesi yer aldı. Bu indirime Ankara Esenboğa Havalimanı da dahil edildi. Böylece sektöre 6 milyon euro’luk destek sağlanmış oldu.

 

Ayrıca kıyılardaki ecr-i misil bedellerinin makul seviyelerde tutulması için de bir çalışma yapılması kararlaştırıldı. Turizm tesislerine sağlanan enerji desteğinin de devam ettirilmesi konusunda anlaşıldı.

 

Bakan Günay, turizmcilerin KDV alacaklarının sigorta borçlarının yanı sıra diğer kamu borçlarıyla da mahsuplaşılabilmesi için Maliye Bakanlığı’nın bir çalışma yaptığını bildirdi.

 

KDV mümkün olmadı

 

Geçen ay restoranlar ile turizm tesislerindeki restoranlardan alınan KDV oranının artırılması konusunda bir şey yapamadıklarını belirten Günay, “Ne yazık ki bu oranın aşağı indirilmesi konusunda bir düzenleme olmadı” dedi.

 

Ancak Günay, alkollü içkilerden alınan vergi oranlarının önümüzdeki günlerde AB mevzuatına uygun hale getirilmesi konusundabir çalışma yapılacağını bildirdi.

 

Turizmcilerin ısrarla savunduğu ve ölü sezonda çalışanların sigorta primlerinin Hazine tarafından karşılanmasına ilişkin talepleri ise karşılık bulmadı.

 

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı