GeriEkonomi Neslin devamı lazım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Neslin devamı lazım

Neslin devamı lazım
refid:24766212 ilişkili resim dosyası

Kadına verilecek doğum teşviklerine ilişkin gerek işverenden gerekse muhalefetten sert eleştiriler gelirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kadın istihdamı paketinin gerekçesini, ‘Neslin devamı’ şeklinde açıkladı.

Bakan Çelik, kadın istihdamı paketine ilişkin, “Hayatın bir gerçeği var, neslin devam etmesi gerekiyor” dedi. Türkiye’de kadın istihdamının istedikleri oranda olmadığını belirten Çelik, son 10 yılda yüzde 20-21’lerden yüzde 30’lara çıkmasına rağmen halen düşük olduğunu söyledi.Çelik, kadın istihdamının arttırılmasının yanında, istihdam edilen kadınların aynı zamanda doğum yapması ve Türkiye’de genç nüfusun varlığını sürdürmesi konusunda bakanlıklar arasında ayrıntılı çalışma yaptıklarını kaydetti.

Bu çalışmaların da son aşamaya geldiğini dile getiren Çelik, “Burada amacımız, kadının istihdamını engelleyecek kararlar almak değil. Kadının hem istihdamı hem de sağlıklı nesillerin yetişmesi, genç neslin muhafazası konusunda çok dikkatli hazırlanmış bir pakettir. Bu çalışmada ‘kadın istihdamını ortadan kaldırıyormuş’ gibi bir yaklaşım son derece yanlıştır. Kadının çalışma hayatında pozitif ayrımcılık yapılması zarureti var ama bu kesinlikle kadının istihdamda dezavantajlı duruma düşmesini sağlamayacak” dedi.

Maaşlar bayram öncesinde

EMEKLİ maaşlarının bayram öncesinde ödenmesiyle ilgili çalışmaları olduğunu belirten Bakan Çelik, “Bayram tatili öncesindeki takvimle ilgili çalışıyoruz. Bir sıkıntı oluşturmayacak şekilde önden maaşların ve ücretlerin ödenmesi yönündeki çalışmalarımızı yapıyoruz. Bayrama biraz zaman var fakat önümüzdeki günlerde bu çalışmayı tamamlayıp açıklama yapacağız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle