GeriEkonomi Nema yerine Hazine arazisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nema yerine Hazine arazisi

Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, zorunlu tasarruf olarak bilinen ``Tasarrufu Teşvik hesabın``da biriken paraların, Hazine arazisi ile takas edilmesi projesi geliştirdiklerini bildirdi.

Üşenmez, düzenlediği basın toplantısında, Kasım sonu itibariyle hesapta 9 katrilyon liralık para biriktiğini vurgularken, ``devletin imkanları çerçevesinde, takas suretiyle nemaların, arazi ve arsa olarak ödenmesi şeklinde proje geliştirdik`` dedi.

Üşenmez`in verdiği bilgiye göre, söz konusu projenin kabul görmesi halinde çalışanlara, nema alacaklarına karşılık kendi bulundukları ilde belirlenecek devlet arazi veya arsası verilebilecek.

Ülkenin içerisinde bulunduğu sıkıntıların ortada olduğunu belirten Üşenmez, devletin imkanları çerçevesinde projenin, hazine arazileriyle``takas suretiyle`` bu nemaların ödenmesini içerdiğini vurguladı.

Üşenmez, projeyi Temmuz ayında Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcılarına gönderdiklerini anlatırken, Başbakan`ın projeyi ilginç bulduğu konusunda kendisine bilgi geldiğini de söyledi.

rojeyle 9 katrilyonluk iç borçlanma yükünün hafifleyeceğini ve belli bir gelirin söz konusu olacağını belirten Üşenmez, çalışanlara ``kendi bölgelerindeki`` kamu arazilerinin, altyapı ve diğer masraflara katkıda bulunmak suretiyle verilebileceğini ifade etti.

KAMU ARAZİLERİNİN YAĞMASI ÖNLENECEK

Projeyle, atıl durumda olan kamu arazilerinin değerlendirilmesinin söz konusu olacağını, böylelikle arsa spekülasyonları ve kamu arazilerinin yağmalanmasının önlenmiş olacağını anlatan Üşenmez, kamu arazilerinin nema karşılığı verilmesi sürecinde, paraların yeterli olmaması halinde, kooperatifleşerek konutsahibi olma imkanı ile vergi, resim ve harçlarda muafiyetin de söz konusu olacağını belirtti.

NİHAİ KARAR HÜKÜMETİN

Üşenmez, bir gazetecinin ``bu projeyi Devlet Bakanı Kemal Derviş ile görüştünüz mü`` sorusuna karşılık, ``bize bu manada bir görev verilmiş değil. Böyle bir proje hazırlandı. Uygun görülürse uygulanacaktır. Nihai karar, Hükümetin ve ilgili kurumlarındır`` dedi.

Pilot bölge olarak seçilen 12 ilde toplam arazi değerinin 26 katrilyon lira, nemaların ise 9 katrilyon olduğunun hatırlatılması üzerine Üşenmez, nema yanında, yastık altında birikmiş olan paraların yatırıma dönüşmesinin sağlanacağını bildirdi.

Üşenmez, bir başka soru üzerine, projenin Hükümetin kabul ettiği bir şey olmadığı ve Bakanlığın çalışması olduğunu yeniledi. Üşenmez, projenin Maliye ek bir yük getirmeyeceğini bildirdi.

``Bahçeli projeyi nasıl buldu`` şeklindeki bir başka soru üzerine Üşenmez, kendi anlayışları çerçevesinde değerlendirme yaptıklarını ve Başbakan Yardımcısı Bahçeli`ye arz ettiklerini anlatırken, ``makul ve mantıklı bulduğunu ifade ettiler`` dedi.

``Nema kaşılığı Hazine arazisine talep olup olmadığı`` şeklindeki bir başka soru üzerine ise Üşenmez, şu anda bu yönde bir araştırma yapılmadığını, ancak Hazine arazisi satışında talep geldiğini hatırlattı.

Üşenmez, arsa ve arazinin her zaman prim yapan bir yatırım aracı olduğunu vurguladı. Üşenmez, bundan rahatsız olacak bazı çevrelerin olabileceğini, bunların ``elleri ve kollarının uzun olabileceğini`` anlatırken, ancak şahısların değil bütün toplumun yanında olduklarını belirtti.

PROJE

Verilen bilgiye göre, Tassarufu Teşvik hesabında parası biriken çalışan sayısı 3 milyon 70 bin 333 kişiyi buluyor. Bunlardan 1 milyon 579 bin 434`ü memur, 498 bin 211`i işçi, 181 bin 437 bini sözleşmeli personel, 811 bin 251`i ise geçici işçi olarak görev yapıyor.

Kabul görmesi halinde, proje kapsamında müracaat esnasında hak sahiplerinden, diledikleri il sınırları dahilinde tercih yapmaları istenecek.

Talep yoğunluğu ve yönü hakkında, oluşacak tablonun ortaya çıkması sağlanacak.

Toplam 12 il pilot alan olarak seçiliyor. Bunların arazi rakamları ve değerlerinin yer aldığı projeye göre, Konya 1 milyon 28 bin 315 dönümlük arazi ve 9.8 katrilyon liralık arazi değeri ile ilk sırada yer alıyor. İstanbul 68 bin 883 dönüm ile 439 trilyon lira ile en az parasal tutara sahip il olarak belirlendi.

Pilot bölgede yer alan diğer illerin arazi toplamı ve bedelleri de şöyle:
``Ankara 301 bin dönüm ve 1.3 katrilyon lira, Bursa 37 bin 356 dönüm ve 872 trilyon lira, Antalya 121 bin 434 dönüm ve 3.2 katrilyon lira, Aydın 149 dönüm ve 833 trilyon lira, Denizli 103 bin dönüm ve 2.1 katrilyon lira, Hatay 184 bin dönüm ve 726 trilyon lira, İçel 232 bin dönüm 2.2 katrilyon lira, İzmir 231 bin dönüm ve 2.7 katrilyon lira, Muğla 33 bin dönüm ve 2.1 katrilyon lira.``

Pilot bölgelerin, toplam arazi ve arsalarının bedelleri ise 26 katrilyon lirayı buluyor.

Bu illerin pilot bölge olarak seçilmesinde, arsa ve arazilerin büyük bir kısmının bilgisayar ortamına aktarılmış olması dikkate alındı.

Projeyle, arazi ve arsaların imar problemlerinin çözüleceği, çarpık kentleşme ve gecekondulaşmanın önleneceği üzerinde de duruluyor.

Çalışanların hesabında biriken nemaların müstakil parsel almaya yetmediği durumlarda, toplu konut olarak öngörülmesi ve kooperatifleşmesi suretiyle uydu kentler oluşturma imkanı ortaya çıkacak.

Bu arada Tasarruf Teşvik uygulaması sonucu hesaplarda biriken paraların gayrimenkul yatırımlarına yöneltilerek değerlendirilmesinin, mevcut Kanunun 5. maddesinin değiştirilmesiyle mümkün olabileceği belirtilirken, bu durumun, Yüksek Planlama Kurulu`nun (YPK) kararı alınması ve mevzuat değişikliği parelelinde, önemli bir sorun teşkil etmediği vurgulandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle