GeriEkonomi Ne yaptığımızı biliyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne yaptığımızı biliyoruz

Dövizdeki hızlı yukarı dalgalanma nedeniyle dikkatleri üzerine çeken Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ‘‘Siyasi istikrarsızlık varken, kuru alıp belli bir yere koysak, devam edemezdik. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Piyasa bizi iyi anlayamadı’’ dedi.

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, dalgalı kur rejiminde herhangi bir değişikliğe gitmenin, ‘‘şu aşamada mümkün olmadığını’’ açıklayarak, ‘‘Siyasi istikrarsızlığın böyle olduğu bir ortamda kuru alıp belli bir yere koysaydık, devam etmemiz mümkün olur muydu?’’ dedi.

Serdengeçti Hürriyet'e, yaptığı açıklamada, önceki gün piyasalardaki alt-üst oluşun en önemli nedeninin Arjantin'deki olumsuz gelişmeler olduğunu söyledi ve ‘‘Ancak bugün (dün) oradaki borsanın kapanmasının olumlu etkilerini yaşıyoruz’’ dedi.

Merkez Bankası'nın önceki gün ilan ettiği Temmuz-Ağustos döviz satış ihalesi programının ters algılanmış olup olmayacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

‘‘Olabilir. Bizim açıkladığımız döviz programını çok iyi anlayamadılar. Belki de biz çok iyi anlatamadık. Bizim bir planlanan, bir de planlanmayan satışlarımız var. Mesela, önceki gün 66 milyon dolarlık ikinci ihale, planlanmamış bir satıştı. Planlanmamış satışlar volaliteye karşı olur. Diğerini ise kurun seviyesi ne olursa olsun önceden ilan ettik.’’

Dalgalı kur rejiminin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlar nedeniyle aldığı eleştirilerin arttığının hatırlatılması üzerine ise Serdengeçti, ‘‘Basında bol bol yer aldı. Ama şu aşamada yapılacak birşey yok. Biz ne yaptığımızı biliyoruz’’ yanıtını verdi. Kurun öngörülebilir olmaması nedeniyle, özel sektörün yatırım ve sözleşme kararlarını askıya aldığı anımsatması üzerine Serdengeçti, bu güçlüğün vadeli piyasaların gelişmesiyle aşılabileceğini vurguladı ve ‘‘Vadeli piyasaların gelişmesiyle, inşallah onu da yapacak hale gelirler’’ dedi.

Serdengeçti, piyasaların durağan hale gelmesi için ‘‘içerden’’ ne gibi etkenlerin sağlanması gerektiğini sorusuna ise şu karşılığı verdi: ‘‘Yapısal reformların aksamadan devam etmesi çok önemli. Bankacılık kesiminin en küçük bir siyasi istikrarsızlığa bile tahammülü yok’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle