GeriEkonomi Ne repo, ne takas
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne repo, ne takas

Deniz BAYRAMOĞLU
dbayramoglu@cnnturk.com.tr


Borsa haftanın üçüncü gününü, yüzde 1.72 oranında gerilemeyle, 9 bin 185 puandan kapattı. Repo faizlerinden yararlanmak isteyen yatırımcıların satışlarıyla büyük oranda değer yitireceği düşünülen borsa, avantajı çok fazla dikkate almadı ve yine sakin bir gün geçirdi.

Çarşamba günü 10 günlük tatili likit olarak geçirmek isteyen yatırırmcı için son şanstı. Çünkü bugün elindeki hisse senedini satan yatırımcı, repoda değerlendirmek isteyeceği parayı 2 günlük takas süresi nedeniyle ancak cuma günü alabilecek. Perşembe günü yapılacak satışların parası ise ancak tatil sonrasında yatırımcının eline geçecek.

Tüm bunlara ek olarak Çarşamba günleri, kredili işlemlerin kapatıldığı gün olarak da bilinir ve genelde bu günlerde endekste satış baskısı hissedilir.

İşte uzmanlar tüm bu nedenlerden dolayı dün piyasada hatırı sayılır bir düşüş bekliyordu. Fakat son bir kaç haftadır piyasada kredili işlemlerin yoğun olmadığı da biliniyor. Bu nedenle dün piyasada kredili işlemlerden doğan satışlar yaşansa da etkisi çok ağır olmadı. Ayrıca repo faizinin de geçen haftaya oranla çok fazla yükselmeyip, yüzde 70'li seviyelerde kalması da yatırımcının gecelik piyasaya kaymasının önünü kesti. Kısaca bu hafta içinde borsadan gecelik piyasaya para gitmeyeceği kesinleşti.

Al-satlar sürüyor

Borsada son iki gündür süren al-sat piyasası, gücünü bir miktar yitirse de yine etkili oldu. Özellikle derinliği ve halka açıklık oranı düşük olan hisse senetlerinde yüksek kademelerden satış, düşük kademelerden alış işlemlerinin yapıldığı görüldü.

Takas avantajı bekleniyor

Uzmanlar takas avantajı nedeniyle yılın son iki günü alım olup olmayacağı konusunda iki ayrı görüş ortaya koyuyor. İlk görüşe göre borsada iç dinamiklerde herhangi bir değişiklik olmadığı için, kimse risk almak istemeyecek. Yani bu yıl takas avantajı, repoda olduğu gibi kullanılamayacak. İkinci görüş ise yatırımcının bu avantajı kullanacağı ama alımların yoğun olmayacağı şeklinde. Kısaca yarın hangi görüş etkili olursa olsun sert hareketlerin yaşanması beklenmiyor. (AA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle