Ne kadar para, o kadar eğitim

Binhan URFALI/İSTANBUL, (DHA)
14.09.2005 - 16:00 | Son Güncelleme:

 

İstanbul Gazi Mahallesindeki Gazi İlköğretim Okulu’na kaydedilen, ailelerinin bağış yapmadığı çocukların 1-D sınıfına gönderilirken, veliler tepki gösterdi.

 

1-D sınıfındaki 44 öğrenciden 7 yaşındaki Yoldaş Sancar'ın babası Özcan Sancar, evlerinin hemen yakınındaki Gazi ilköğretim Okulu'na kayıt ettirmek için gittiğinde okul müdürü Cevat Şahin’in kayıt parası ısrarı ile karşılaştığını öne sürdü.

 

Özcan Sancar, müdürün kayıt için 200 YTL, ardından ‘indirim yaptığını’ söyleyerek 150 YTL istediğini iddia etti.

 

8 aydan bu yana işsiz olduğunun belirten Özcan Sancar bu parayı veremeyeceğini söylediğinde Okul Müdürü Cevat Şahin'in, “Çocuğunuzu iyi sınıfa yazdırmam. Sadece okuma- yazma öğrenir, okula öylesine gider- gelir” sözleri ile karşı karşılaştı.

 

HürriyetAMATÖR KAMERA KAYDI İLE MÜDÜR-VELİ DİYALOGU

 

Amatör kamera ile kaydedilen Okul Müdürü Cevat Şahin ile Özcan Sancar arasında şu diyaloglar geçti:

 

Müdür: Çocuğun senin için kıymetliyse, değerliyse bağışı yapacaksın.

 

Veli: İsteğimize kalmış bir şey mi?

 

Müdür: 100 milyondan aşağı bağış olmaz.

 

Veli: Başbakan, Adalet Bakanı diyor ki; bağış vermeyin, verenleri de şikayet edin.

 

Müdür: Git kardeşim şikayet edin o zaman. Şikayet mercisi açık. Ama yarın çocuğun tuvalette enfeksiyon kaptığı zaman bize bir şey söylemeyeceksin.

 

Veli: Devlet karşılamıyor mu masrafı? Onlar size almayacaksınız diyor

 

Müdür: Devlet bana diyor ki bildiğin gibi yap, sen okul müdürüsün.

 

Veli: O zaman Başbakan ikiyüzlülük yapıyor, siyaset yapıyor.

 

Müdür: Siyasetçi. Siyaset işi o.

 

Veli: Yani paramız yok. İşimiz yoksa okutamayacak mıyız çocuğumuzu?

 

Müdür: Okutacaksın. Ama çocuk sadece okur-yazar olacak.Okur yazar olacak sadece.

 

Veli: Eğitimde para verenler farklı olacak, vermeyenler farklı mı olacak?

 

Müdür: Mecbur. Napalım Kendini benim yerime koy da bana çare söyle. Vatandaş bana, ‘para vermiyorum. Ama şöyle yapalım’ diyecek. Temizlik paralarını nereden vereceğiz. Cam kırılması, telefon parasını söylemiyorum daha.

“GARİBAN LİSTESİ”

 Özcan Sancar, oğlunun öğrenim göreceği sınıf öğrencilerinin kayıt parası vermeyen ailelerin çocuklarından oluştuğunu anlatırken, şöyle dedi:

 

“Okul müdürü, ' 44 tane insan var' diyor. Bunun 30 tanesi paraları olmadığı için veremeyen insanlar. Bunların geri kalanları da bağışı az veren insanlar. Bu liste gariban listesi. Gariban sınıfı, yoksullar sınıfı. Müdür bana diyor ki; bu parayı vermezseniz çocuğunuz okula sadece gelecek gidecek, okur-yazar olacak. Sonuna kadar çocuğumun hakkını arayacağım, gereken neresiyse müracaat edeceğim.”

 

1/D sınıfında okuyan öğrencilerin velilerinden sınıfla ilgili şikayeti olanlar arasında Sametcan’ın annesi Filiz Bakırcı da bulunuyor.

 

"ROMANLARI DAĞITABİLİRLER"

 

Kayıt için kendisinden 100 YTL istendiğini, bu parayı vermediği için oğlunun bu sınıfa yazdırıldığını anlatan Bakırcı, “Şu anki sınıftan hiç memnun değilim, ilgilensinler diye bir miktar para vermeyi düşünüyorum. Sınıfa hep Romanları toplamışlar. Onları dağıtabilirler. Biz korkuyoruz çocuğun başına bir şey gelecek diye. Akşama kadar burada bekliyoruz” diye konuştu.

 

Çocuğunu okula para vermediği için geçici kayıt olarak aldıklarını söyleyen Bilgehan Aslantepe adlı veli de, “Bu parayı vermeyi düşünmüyorum, sonunda ne olur bilemiyorum” diye konuştu.

 

DHA EKİBİ OKULA ALINMADI

 

Olayla ilgili okula giden DHA ekibinin Müdür Cevat Şahin ve yardımcısı Kamer Güç ile görüşme isteği kabul edilmedi. Ekip, yönetim tarafından iddiaların doğruluğunu araştırmak için gittiği okula yönetim tarafından sokulmadı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı