GeriEkonomi Nazarbayev, 25 milyar dolara çağırdı 2 günde 400 milyon dolarlık iş çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nazarbayev, 25 milyar dolara çağırdı 2 günde 400 milyon dolarlık iş çıktı

Nazarbayev, 25 milyar dolara çağırdı 2 günde 400 milyon dolarlık iş çıktı
refid:14837306 ilişkili resim dosyası

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) organizasyonunda Astana’da Kazak-Türk İş Forumu gerçekleştirildi.

İş forumuna Türkiye’den 150 kişilik işadamı heyeti katıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev himayelerinde gerçekleştirilen forumda Türk firmaları 350’ye yakın Kazak şirketleri ile 1400 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. İki gün süren forumun kapanışında konuşan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayen, Türk işadamlarını yatırıma çağırdı. Görüşmelerde 400 milyon dolarlık iş anlaşmasının yapıldığını söyleyen Nazarbayen, “Türk işadamları öncelikle kimya, petro kimya, tarım ekipmanları, enerji, ulaşım ve lojistik alanlarına yatırım yapmalı” dedi.
Büyük fırsat var
Türk şirketlerinin Kazakisan’da inşaat alanında büyük yatırımlar yaptığını hatırlatan Nazarbayev, şu bilgileri verdi: “Şimdi de üretime yönelik yatırımlarınızı bekliyoruz. Bu yıl içinde 144 işletme faaliyete geçecek ve 5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. 2020 yenileşme programı çerçevesinde 25 milyar dolarlık yeni işletme açılacak. Bu fırsatı kaçırmayın. Orta Asya’ya yapılan 108 milyar
dolarlık yatırımın yüzde 80’ı Kazakistan’a yapıldı. Alt yapıyı düzelttik ve yatırımcıya güven verdik.”
İş yapmamız lazım
Kazakistan’da yapılacak yatırımların 170 milyonluk pazara ulaşacağını anlatan Nazarbayev, şöyle konuştu: “2007’de doğal kaynaklardan yaratılan milli fondan kriz döneminde 10 milyar dolar harcadık. Şu anda 55 milyar dolar fonda var. Petrol, altın rezervi ve maden kaynaklarımız fazla. Alternatif alanlarda yatırım yapılmasını istiyoruz. Sağlık, altyapı ve eğitim konularına ağırlık veriyoruz. Türk akrabalarımızla iş yapalım. İyi dostluğumuz var. Tarih, dini ve eğitimimiz ortak. Hep kucaklaşmak yerine gelin gerçek işler yapalım. Her projeyi inceleyeceğim, sizin başarıya ulaşmanızı sağlayacağım.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle