GeriEkonomi Navigasyonda Kıbrıs krizi çıktı, dünya haritası silindi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Navigasyonda Kıbrıs krizi çıktı, dünya haritası silindi

Navigasyonda Kıbrıs krizi çıktı, dünya haritası silindi
refid:20937956 ilişkili resim dosyası

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri, araçlardaki navigasyonda Kıbrıs’ı tek parça olarak gösterince kriz çıktı. Harita Genel Komutanlığı bu başvuruyu onaylamadı. Şirket, çareyi Türkiye dışında tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu.

DÜNYANIN en büyük otomotiv firmalarından biri, araçlarında navigasyon hizmeti vermek için Harita Genel Komutanlığı’na başvurdu. Komutanlık, navigasyonu inceleyerek, Kıbrıs’ın tek parça olarak gösterildiğini gördü. Bunun üzerine firmaya, “Kıbrıs’ta iki devlet var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarını belirtin” diyerek izin vermedi.

Dünyayı sildiler

Türkiye distribütörü de firmaya başvurarak Türkiye için özel bir yazılım istedi. Firma, navigasyon üzerinde bu durumu düzeltmek için çalıştı, ancak Avrupalı yazılım firmasıyla uzun süreli bir anlaşma yapıldığı için bu değişikliği yaptıramadı. Yıllardır Türk müşterilerine navigasyon hizmeti veremeyen firma, çareyi Türkiye haricinde tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu. Bu şekilde başvuruda bulundu ve gereken izni aldı. Firma yetkilileri, “Müşterilerimize bu hizmeti bir şekilde vermeliydik. Çareyi Kıbrıs için dünyayı silmekte bulduk. Kısa süre sonra navigasyon hizmeti vermeye başlayacağız” dedi.

İzinsiz kullanmak yasak

Türkiye dışında hazırlanan haritaların, ülke sınırları içinde kullanılabilmesi için mutlaka izin almak gerekiyor. Deniz haritaları için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın (Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı), diğer haritalar için ise Milli Savunma Bakanlığına bağlı Harita Genel Komutanlığı’nın uygunluk belgesi vermesi gerekiyor. Bir haritayı kullanım bedeli karşılığında satın alan kişi veya kuruluş, bu haritayı kendi özel çalışmaları için kullanırken izin alması gerekmiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle