GeriEkonomi NATO’ya bile kaçak akaryakıt satmışlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO’ya bile kaçak akaryakıt satmışlar

TÜPRAŞ’ın iki görevlisi, NATO’nun Çatalca’daki tesislerinde inceleme yaptı. İki ayrı tankerden alınan numunelerde, kaçak akaryakıt olduğu belirlendi. Numuneler, TÜPRAŞ tarafından üretilen ve sadece silahlı kuvvetlere verilen akaryakıttan farklı çıktı.

CUMHURİYET tarihinin en büyük kaçak akaryakıt operasyonuna neden olan ve kaçak akaryakıtın NATO Tesisleri’ne bile sızdığını belgeleyen ‘çok gizli’ raporu Hürriyet ortaya çıkardı. Devletin güvenlik zirvesini biraraya getirip operasyon kararı verdiren rapora konu olan skandal TÜPRAŞ’ın İzmit Rafinerisi’nde yaptığı denetimde saptandı. Milli Savunma Bakanlığı’nın Çatalca NATO Tesisleri’ndeki tanklarında kaçak akaryakıt bulundu. Bu skandal tespit geçen yılın son aylarında Çatalca’da yapılan bir ‘harici analiz’de belirlendi.

İKİ AYRI NUMUNE:

TÜPRAŞ İzmit Rafineri Müdürlüğü’nde görevli Teknik Servisler Müdürü Nurten Bıçaklı ve Rafineri Müdür Yardımcısı İdris Çınar, NATO’nun Çatalca Tesisleri’nde bulunan iki ayrı tankerden aldıkları numune örneklerini inceledi ve raporu verdi. Milli Savunma Bakanlığı’na gönderilen raporda tankerlerden alınan numunelere ilişkin şöyle denildi: ‘Analiz sonuçlarına göre aracın, tanker dibinden alınan numune, TÜPRAŞ KOD:221 Süper Benzin Şartnamesi ile karşılığı olan TS 2885 standardına, destinasyon testinde, ‘son notka’ değerinin yüksek olması nedeniyle uygun değildir. Numune, ağırlıklı olarak süper benzin ile süper benzinden daha yüksek kaynama aralıklı hidrokarbonlar içermektedir. 34 YC 515 plakalı tankerin deposundan alınan numune, TÜPRAŞ KOD:400 motorin şartnamesi ile karşılığı olan TS 3082-EN 590 standardına ‘alevlenme noktası’nın düşük olması nedeniyle uygun değildir. Numune, ağırlıklı olarak motorin ve motoriden daha düşük alevlenme noktasına sahip hidrokarbonlar içermektedir.’

HİÇBİR TANIMA UYMUYOR:

İçişleri Bakanlığı’nda Enerji Bakanlığı’nın yanısıra EPDK, Gümrükler, Jandarma, Sahil GÜvenlik, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı kaçak akaryakıt zirvesinde de ele alınan bu tespitler ardından raporlarının sonuna en önemli değerlendirmeyi yapan uzmanlar, ‘MSB Çatalca NATO Tesisleri tankından alınan numune, TÜPRAŞ üretimi askeri yakıtlardan hiçbirine uygun değildir’ diyerek, bu akaryakıtların hiçbir tanıma uymadığını da belirliyorlar.

Piyasaya 800 ton solvent karıştırılmış yağ sürdüler

BOYA
ve kimya sanayinde kullanılan ‘White Spirit’ adlı solventin madeni yağla karıştırılmasıyla üretilen akaryatı piyasaya süren şebekeye yönelik operasyonda ilk etapta 800 tonun dağıtıldığı anlaşılırken, 6 ilde gözaltına alınan 28 kişinin Ankara’daki sorgusu devam ediyor. Gözaltına alınanlar dün Ankara Adliyesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Şebekenin başı olduğu sanılan Erdal S. ve beraberindekilerin konuşmama hakkını kullandığı öğrenilirken, uzmanlar akaryakıt kaçakçılığı için kurulduğu iddia edilen iki şirketin tüm irtibatlarını inceliyor. Biri EPDK diğeri ise Maliye Bakanlığı müfettişi olan inceleme heyeti kimya işi için getirilen solventle yapılan akaryakıtların gönderildiği yerleri ve kazancı araştırıyor. Operasyonda İstanbul Tuzla Serbest Bölge Müdürü Salih C.’nin serbest bölgede kurulan imalathanelerde dönüştürüldükten sonra güvenli çıkışına izin verdiği gerekçesiyle, İzmit’te gözaltına alınan kimyager İshak K.’ın ise buna yakıta farlı bir maddeymiş gibi rapor vermesi nedeniyle olumlu rapor verdiği için gözaltına alındıkları kaydediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle