GeriEkonomi Nata Holding AVM avına başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nata Holding AVM avına başladı

Nata Holding AVM avına başladı

Son dönemde gerek inşaat gerekse perakende sektöründe yaşanan sıkıntılı sürece rağmen Nata Holding yeni yatırımlara imza atıyor.

Alışveriş merkezi (AVM) yatırımcıları kiralamalarda TL’ye dönüş ve döviz borçları nedeniyle zorluk yaşıyor. Yaşanan bu sorunu fırsat olarak gören Nata, hem satın alma hem de yeni AVM inşa etme yoluyla büyüme kararı aldı. Bu yıl Eskişehir’de Alman yatırım fonu Resolute Asset Management’tan bir alışveriş merkezi satın aldıklarını belirten Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık, özkaynak gücüyle sektördeki sorunu fırsata çevirdiklerini dile getirdi. Tanık, yeni bir AVM alımı için yine yabancı bir fonla masada olduklarını dile getirdi.

3 AVM’lerinin faaliyette olduğunu, inşasına devam ettikleri 3 AVM olduğunu belirten Tanık, 12 AVM rakamına ulaşmayı planladıklarını söyledi. Sektördeki zorlukların geçici olduğuna vurgu yapan Tanık, “Sıkıntılı süreçten geçiyoruz ama ülkemize güveniyoruz. Herkes dururken biz çalışıyoruz. Hatta hız arttırarak yatırıma devam ediyoruz. Piyasalar düzelince bu yatırımların karşılığını alırız. Üstelik bu yatırımlar istihdama da büyük katkı. AVM’lerle 2 bin kişiye iş imkânı sunacağız” dedi.

Uzun yıllar yurtdışında müteahhitlik yaptıklarını hatırlatan Tanık, oradan kazandıklarıyla Türkiye’ye yatırım yaptıklarını dile getirdi. Türkmenistan’da ve Ankara’da başarılı projelere imza attıklarını belirten Tanık, “Türkmenistan’da 500 günde 180 köprü yaparak Türk firmalarının becerisini kanıtladık. Toplamda yurtdışında 250 adet köprü yaptık. Türkiye’de ise devam eden 450 bin metrekare, toplamda ise 1 milyon metrekareden fazla inşaat yaptık” dedi.

JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş, Eskişehir’de satın alınan Vega Outlet AVM için toplam 50 milyon dolar yatırım yapıldığını söyledi. Yeni alımlar için fırsat kolladıklarını belirten Alkaş, “Gerek kira uygulamaları gerek kredi ödemeleri nedeniyle AVM’lerde enteresan el değiştirmeler göreceğiz” dedi. Alkaş, AVM’de yenileme çalışmaları başlattıklarını da ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle