NASA'nın savaş önleyen takip sistemi Türkiye'de

Hürriyet Haber
11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

AMERİKAN Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından geliştirilen ‘‘Uydu ile Global Yer Saptama’’ (GPS) sistemi Türkiye' de tanıtıldı. Peru ile Ekvator arasındaki sınır sorununu çözen ve bu nedenle, ‘‘savaş önleyen sistem’’ olarak adlandırılan GPS sisteminin alıcıları 100 dolara satılıyor.

DÜNYA Radyokomünikasyon Konferansı 2000 kapsamında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi'nin Ahmet Fethi Paşa Salonu'nda düzenlenen Telekomünikasyon Sergisi'ne NASA da katılıyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), sergide GPS adı verilen uydusal yön bulma sistemini de tanıtıyor.

NASA Uzay Elektroniği Dairesi yöneticilerinden Jim. E. Hollansworth, (Global Positioning System) GPS sisteminin dünyanın neresinde olursa olsun istenen kişi veya aracın bulunabilmesi için uydular aracılığıyla gerekli koordinatları sağladığını söyledi.

Hollansworth, çeşitli büyüklükteki alıcılar ile uydulara yollanan sinyaller aracılığıyla yeri belirlenen objenin bulunmasını sağlayan sistemin, havacılık, tarım, denizcilik, balıkçılık dağcılık çalışmalarında, sınır anlaşmazlıklarının giderilmesinde ve taksilerin büyük kentlerde yön bulmasında kullanılabileceğini söyledi.

Hollansworth, dünyadan 24 bin kilometre uzaklıktaki 24 adet uydu aracılığıyla ABD tarafından kurulan uydulu yer saptama sisteminin, 100 dolarlık cihaza sahip olan her kişi veya kuruluş tarafından bedava kullanılabileceğini söyledi.

Hollansworth, uyduların her birinde her an çalışmakta olan 4 atomik saatin bulunduğunu, 24 ayrı uydunun sürekli dünya etrafında dolaşmasının amacının da alıcı cihazları ile yollanan mesajların hiçbir şekilde kaybolmaması olduğunu belirtti.

SAVAŞ ÖNLEDİ

NASA yetkilisi, GPS'in 1970'li yılların sonunda Başkan Reegan'ın emriyle kurulduğunu ve Amerikan Hükümeti tarafından finanse edildiğini söyledi. Hollansworth, GPS'in sınır anlaşmazlığı olan bölgelerde ve toprak reformu yapmak isteyen ülkelerde de kullanıldığını belirterek şöyle devam etti:

‘‘GPS bilinen biçimlerin dışında çok çeşitli şekillerde kullanılabiliyor. Peru ile Ekvator arasında sınır anlaşmazlığı nedeniyle ortaya çıkacak savaş GPS ile önlendi. Peru ile Ekvator arasında var olan sınırda yaşayan yerlilerin iskanı ve bu bölgede yaşayanLarın hangi ülkenin nüfusuna kayıtlı olması gerektiği üzerine çıkan anlaşmazlıklar, GPS sistemi sayesinde çözüldü. GPS ile yer tespiti sonuçlarına hiç kimse itiraz etmedi. Çünkü, GPS sadece teknik bir sistem. Latin Amerika ülkelerinde yapılmak istenen toprak reformu çalışmaları sırasında da arazilerin bölünmesi işlemi için GPS kullanıldı.’’

Uçaklara da yol gösteriyor

GPS dünyanın değişik yerlerinde çeşitli amaçlarla kullanılıyor. ABD'de sivil havacılık dalında GPS kullanılarak uçakların otomatik olarak güvenli iniş yapmaları sağlanıyor. GPS ile en olumsuz havalarda bile uçak pistin yolunu kendi kendine buluyor. New York'ta taksi şöförleri ABD'nin değişik kentlerinde olduğu gibi GPS'i adres bulmak için kullanıyorlar. Şoförler isterlerse yol haritalarını gösteren alıcılarada sahip olabiliyorlar. Gidecekleri yeri alıcıya kotlayan şöförler yanlış yoldaysa alıcıları onları uyarıyor ve doğru yöne kanalize olmalarını sağlıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı