GeriEkonomi Müzik sektörünün lideri yine Doğan Müzik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzik sektörünün lideri yine Doğan Müzik

Türkiye'de büyük rekabetin yaşandığı müzik sektöründe 2004 yılının lideri yine Doğan Müzik oldu. Kültür Bakanlığı resmi bandrol rakamlarına göre Doğan Müzik, 2 milyon 810 bin CD ve kaset satarak 2003 yılında olduğu gibi 2004 yılında da birinci sırada yer aldı.

İki milyonluk barajı sadece iki şirketin aştığı sektörde Doğan Müzik şirketini 2 milyon 442 bin adetle satışla Avrupa Müzik izledi. Doğan Müzik, sıralamada üçüncü sırada yer alan Emre Müzik ve diğer şirketlere bir milyon adeti aşan fark attı.

SANATÇILAR AVRUPA'YA AÇILACAK:

Doğan Müzik Genel Müdürü Ercan Saatçi, bu yıl da sektör birincisi olmalarının memnuniyet verici olduğunu belirterek, "2005 yılında ise yabancı şirketlerle ortak olarak Türk sanatçılarının Avrupa'ya açılması ile ilgili projeler gerçekleştireceğiz" dedi.

KORSANIN FATURASI BİZE:

Türk müzik sektöründe korsan probleminin artarak sürdüğünü hatırlatan Saatçi, teknolojinin ilerlemesine karşın yasal düzenlemelerin ve uygulamaların bu gelişmenin gerisinde kaldığını ve bunun faturasının da müzik sektörüne çıktığını söyledi. Saatçi, sektörün bu koşullarda her geçen yıl biraz daha küçüldüğünü vurguladı.

GELECEK DİJİTAL ORTAMDA:

Müzik sektörünün geleceğinde dijital ortamın belirleyici olacağını ifade eden Ercan Saatçi "Bu yıl Cannes'daki müzik fuarının sponsorları iPod ve Napster'dı. Bu durum müzik sektörünün gittiği noktayı gösteriyor" diye konuştu.

Müzik şirketlerinde hangi sanatçılar var

DOĞAN Müzik, 2004 yılında Sezen Aksu, Kayahan, Kenan Doğulu, Gökhan Özen, Emrah, Volkan Konak, Deniz Arcak, Abidin, Mirkelam, Sefarad ve Popstar albümleriyle sektördeki yerini sağlamlaştırırken, 2003 yılında olduğu gibi geçen yıl da ikinci sırada yer alan Avrupa Müzik ise özellikle Yıldız Tilbe, Teoman, İsmail YK, Muazzez Ersoy, Kargo albümleriyle dikkat çekti. Müzik sektöründe üçüncü sırada yer alan Emre Müzik ise Rafet El Roman ve Serdar Ortaç albümleriyle önemli bir başarıyı yakaladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle