Müthiş sülale

Hürriyet Haber
19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

1980'li yıllarda kamu bankalarına milyarlarca lira borç takarak Batan Mehmet Okumuş elini kolunu sallaya sallaya yeniden finans piyasalarında sahneye çıktı ve piyasayı 2 trilyon lira dolandırdı. Bir yıldır Almanya'da bulunan Okumuş, bir kaç yıl önce oğlunu kaçak işadamı Selim Edes'in kızıyla evlendirdi. Böylece aralarında kan bağı da kuran iki dolandırıcı müthiş bir sülale oluşturdu.

1980'li yıllarda bankalara ve çalışanlarına milyarlarca lira borç takarak batan, buna rağmen finans piyasalarında ‘‘göstere göstere’’ ikinci vurgununu yapan Mehmet Okumuş ile kaçak işadamı Selim Edes, müthiş bir sülale oluşturuyor. Emlakbank'ı soyup soğana çeviren ve hapis cezası sonrasında ödemesi gereken cezayı ödemeden yurtdışına kaçan Selim Edes'in kızı Serra Edes ile Mehmet Okumuş'un oğlu Malik Abdullah Okumuş bir kaç yıl önce evlendi. Herkese ‘‘tencere yuvarlandı, kapağını buldu’’ dedirten bu evlilikle, ortaya eşine az rastlanır bir sülale ve iki dünür çıktı.

1980'lerde başta Türkiye İş Bankası olmak üzere çok sayıda bankaya milyarlarca lira borç takarak batan Okumuş, ‘‘birilerinin’’ göz yumması ve ihmalkârlığı sonucu yine can yaktı. 2 Haziran 1997'de Almanya'ya giden Mehmet Okumuş, vurgunla gelen trilyonların keyfini sürüyor. Dünürü Selim Edes de Emlakbankası'nı milyarlarca lira tokatladıktan sonra kısa bir süre hapis yatıp, para cezasını ödemeden ABD'ye kaçtı. Edes, ABD'de Türkiye'de çaldığı paraların keyfini sürerken, Mehmet Okumuş'un Afrika'daki inşaat işlerinin de müteahhitliğini üstlendi.

24 Ocak Kararları'ndan sonra yıldızı parlayan ve kısa sürede 22 şirket ve fabrikanın sahibi olan Mehmet Okumuş, yüksek miktarlı kredi borçları nedeniyle birbiri ardına şirketlerini elinden çıkarmak zorunda kalmıştı. Kamu bankalarına o günün parasıyla

milyarlarca borç takan Okumuş, aradan 10 yıl geçmeden ikinci bir vurgunla piyasalara geri döndü. Okumuş Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okumuş, Kıbrıs'ta kurduğu ‘‘Oki Bank’’ adı altında İstanbul'da yaklaşık bin kişiden 2 trilyon lira usülsüz para topladı.

YENİ SENARYOLAR

1980'li yıllarda tanınan bir işadamı olan Okumuş, batışının üzerinden fazla zaman geçmemesine rağmen yeniden vurgun senaryoları üretmekten çekinmedi. Türkiye'de banka sahibi olmak istemesine karşın bunu başaramayan Okumuş, Kıbrıs'taki bankasının bir şubesini izin almadan İstanbul'da açtı ve yüksek faiz vaadiyle trilyonlar toplamaya başladı. Mehmet Okumuş, bir süre sonra İstanbul'daki yasal olmayan banka şubesini kapatarak yerine oğlu Malik Abdullah Okumuş'un başında bulunduğu Oki Menkul Kıymetler'i bankanın yerine taşıdı. Ancak 1997'de SPK, Oki Menkul Kıymetler'in faaliyetlerini, mali yapısını düzeltinceye kadar durdurdu.

Paralarını çekmek için bankaya gidenler, karşılarında farklı bir şirket bulunca dolandırıldıklarını anladılar. Ancak, iş işten geçmişti. Okumuş, ‘‘sağlık nedenleriyle’’ bulunduğu Almanya'da 2 trilyon liralık vurgunun keyfini sürmeye başlamıştı.

Önüne geleni tokatladı

1980'li yıllarda hızlı bir büyümeyle 21 şirket ve fabrikanın sahibi oldu. Antakya doğumlu işadamının yıldızı, 24 Ocak Kararları'ndan sonra parladı. Teşvikli ihracat sayesinde piyasadaki para sıkıntısı yüzünden bunalıma düşen şirketleri rahatlıkla ele geçirdi. Ancak, aldığı şirketlerin borçları yüzünden kendi borç hanesi de kabardı. 1984 yılında bankalara olan borcu 31 milyar lirayı buldu. Okumuş'a ilk haczi de en büyük alacaklıları arasında olan Vakıfbank koydurdu. Okumuş'un İş Bankası, Töbank, Ziraat Bankası'na da borçları bulunuyordu. 1986 yılında Turgut Özal'ın iktidarı döneminde kredi borçları nedeniyle peş peşe yaşanan hacizler, şirketlerinin elinden çıkmasına neden oldu. Ancak, malvarlığının önemli bölümünü karısının üzerine geçiren Okumuş, bu sayede alacaklı bankalardan büyük miktarda para kaçırmayı başardı. Hak Oto adlı galeriyle başarı merdivenlerini birbiri ardına çıkan Mehmet Okumuş, piyasaya ikinci girişini de bu şirket sayesinde gerçekleştirdi. Galeri işiyle bizzat uğraşan Okumuş, 1986 yılında Okumuş Endüstri ve Yatırım A.Ş. ile bilgisayar pazarlaması yapan Intersoft'u kurdu.

İki şirket ve oto galerisiyle işlerini geliştiren Okumuş, Kıbrıs'ta banka kurma geleneğine uydu. 1992 yılında KKTC'de ilk banka kuranlar arasında yer alan Okumuş, birisi mevduat diğeri de ‘‘off shore’’ olan her iki bankayı kısa sürede ortaklarına devretti. 1993 yılında Okumuş Finans ve Factoring A.Ş.'yi kurdu. KKTC'de bankacılığı seven Okumuş, bunun hemen ardından da, burada Okibank Off Shore Limited'i devreye soktu. Ancak Okumuş'un hedefi Türkiye'de bir banka sahipi olmaktı.

Borsada Pak Borsa adlı borsa aracı kurumunu alıp, adını ‘‘Pasifik’’ olarak değiştiren Okumuş, daha sonra bu şirketi elinden çıkardı. Okumuş, daha sonra borsanın yüksek işlem hacmine sahip aracı kurumlarından birisi OKİ'nin sahibi oldu. Daha sonra Amerikalı ortağıyla AS 2000 nalburiye marketler zincirini kurdu. Okumuş, 1997 yılında Atatürk Havalimanı'ndan çıkış yaparak Almanya'ya gitti. O tarihten beri Türkiye'ye ayak basmayan Okumuş, Türkiye'de yaptığı son vurgunda oğlu ve kızını piyon olarak kullandı.

Hep çalışanların canına okudu

Mehmet Okumuş'un şirketlerinde çalışanlar hep mağdur oldular. 1986 yılında bir sabah geldiklerinde fabrikanın kapalı olduğunu gören Sesa Tekstil işçileri, ücretlerini alabilmek için çırpındılar. Ancak tüm bu çabalar sonuç vermedi.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı