GeriEkonomi Müteahhitler AB'ye takıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müteahhitler AB'ye takıldı

Doğu Avrupa ülkelerindeki yeniden yapılanma ihalelerine umut bağlayan Türk müteahhitler hayal kırıklığı yaşıyor.

Haftalık Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, Türkiye, 1999 yılında 40 Avrupa ülkesinin katılımıyla AB bünyesinde kurulan İstikrar Paktı Fonu'na katkıda bulunmadığı için, açılan ihalelere Türk şirketlerden teklif alınmıyor. Önümüzdeki beş yılda Doğu Avrupa'daki imar çalışmalarına 12 milyar dolar harcanacak.

İstikrar Paktı Fonu'na geçen yılın ilk yarısında 40'ün üzerinde ülke ve finans kuruluşu 2.4 milyar dolar euro katkıda bulundu. Bu ülkelerin arasında Türkiye yoktu. Türkiye'nin bu tür fonlara sembolik de olsa katkıda bulunmaması, Türk müteahhitleri uluslararası platformda sıkıntıya sokuyor.

29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da toplanan Avrupa İnşaat Sanayicileri Federasyonu (FIEC) Kongresi'nde, Türk müteahhitlerin AB ülkelerindeki ihalelere ilişkin sıkıntılarını, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Sever ve Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen dile getirdi.

Dünyanın birçok yerinde ihaleler kazanan Türk müteahhitlik firmaları, bazı bölgelerde ihalelere girmelerini engelleyen 1999 Berlin Kararları'nın değiştirilmesini istiyor. Türkiye, AB üyesi ülkeler tarafından 1999 yılında Berlin'de oluşturulan fonlardan yararlanma şartlarını belirleyen toplantı kararlarının değiştirilmesi için mücadele ediyor.

Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, bu konuda şunları söylüyor: ‘‘Türk müteahhitleri bugüne kadar ulusalararası ihalelerle kendini kanıtlamayı başardı. Avrupa Birliği fonlarının bu bölgedeki yapılaşmaya dönük ihale dağılımında AB dışı ülkelerin firmalarını dışlaması, hatalı bir yaklaşım. Bunun bir an önce değişmesi lazım.’’

Türkiye Müteahhitler Birliği ve Uluslararası Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Sever ise, ‘‘Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı çerçevesinde adım adım ilerliyoruz. Yılsonu gelmeden bu sorunu aşacağız’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle