Müşteriye ‘tutumlu olun’ kitapçığı

Hürriyet Haber
31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

İngiltere’nin önde gelen perakende zincirlerinden John Lewis, müşterilerine küresel kriz ortamında nasıl tutumlu olacaklarını gösteren kitapçıklar basarak bir ilke imza attı.

John Lewis, İngiliz hükümetinin İkinci Dünya Savaşı sırasında bastırıp vatandaşlara dağıttığı ‘bakım ve onarım’ kitapçığını günümüze uyarladı. John Lewis mağazalarında yarından itibaren satışa sunulacak olan kitapçıkta, krizde giyim masraflarını kısmak isteyen ailelere, gardolaplarındaki eski kıyafetleri elden geçirerek modaya uygun hale getirmeleri öneriliyor. John Lewis Genel Direktörü Andy Street, kitapçıkla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu kitapçık, hane halklarının ellerindekinden en iyi şekilde yararlanmaları için tasarlandı” dedi. Street, hayatımızın 1940’larda olduğundan çok daha karmaşık olduğuna işaret ederek, “Zaman ve para tasarrufu sağlayacak temel prensipleri de unutmuş durumdayız. Bu kitapçıkla bu prensipleri yeniden hatırlatmak istiyoruz” diye konuştu. Küresel krizde müşterilerinin giderlerini azaltmaya çalıştığını söyleyen Street, “Tuhafiye ürünlerini satışlarında geçen yıla oranla yüzde 17’lik artış var. Bu da müşterilerin eski giysilerini onarıp yenilerini ise kendilerinin diktiğini gösteriyor” dedi.

Savaşta karneye bağlandı

İngiliz mağaza zinciri John Lewis, küresel ekonomik krizde İkinci Dünya Savaşı günlerini hatırladı. Savaş sırasında birçok gereksinim karneyle karşılanıyordu. 1941 yılında gıda ürünlerinden sonra giyim de karneye bağlanmıştı. Bu durum üzerine 1943 yılında İstihbarat Bakanlığı, eski ayakkabı ve kıyafetlere nasıl kısıtlı kaynaklarla ‘bakım ve onarım’ yapılacağını anlatan kitapçıklar basarak vatandaşlara dağıttı. John Lewis de küresel krizi savaş zamanı koşullarına benzettiği için İngiliz hükümetinin 1943’te bastığı kitapçığı günümüze uyarladı. Müşterilerin büyük ilgisini çekmesini beklediği kitapçığı tüm mağazalarında 3 sterlinden (4.86 dolar) satışa sunacak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı