GeriEkonomi MUSİAD: Ekonomik iyileşme tabana yansımıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MUSİAD: Ekonomik iyileşme tabana yansımıyor

MUSİAD: Ekonomik iyileşme tabana yansımıyor
refid:23431197 ilişkili resim dosyası

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD), "Büyük şirketlerin işi iyi gidiyor. Ancak küçüklerin işi kötü. Ekonomideki iyileşmenin tabana yansımasında sıkıntı var. Tabanın sesi duyulsun" çağrısı yaptı.

MÜSİAD Ankara Şubesi Başkanı Ziya Kahraman, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında MÜSİAD'ın küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) önemli bir temsilcisi olduğuna dikkat çekti.

1 milyon 700 bin kişiye istihdam sağladıklarını, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 17'sini gerçekleştirdiklerini yılda 17 milyar dolar ihracat ve yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yaptıklarını anlatan Kahraman, buna karşın hükümetin yasa tasarısı  hazırlık aşamasına kendilerini dahil etmemesinden yakındı.

Kahraman, “Tasarılara iş dünyası olarak hazırlanış aşamısnda dahil olmak ve daha fazla söz sahibi olmak istiyoruz. Kanunlar, taraflarla denge içinde çıksın. TOBB'a, TÜSİAD'a gidiyor; sonra da sıkıntılar oluyor. Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanununda bunun örneğini gördük" dedi.

TABANIN SESİ DUYULSUN!

Türkiye'de şirketlerin yüzde 98inin KOBİ olduğunu anımsatan Kahraman, "Büyük şirketlerin işi iyi gidiyor. Ancak küçüklerin işleri kötü. Ekonomideki iyileşmenin tabana yayılmasında sıkıntı var.  OSTİM'de, Siteler'de birçok işletme kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Ama tabanın sesi duyulmuyor. Tabanın sesi duyulsun" dedi.

HAPİS KALKTI ÇEK BİTTİ!

Başkan Kahraman, çekte hapis cezasının kalkmasıyla piyasanın işleyişinde ciddi sorunları ortaya çıktığını belirterek, çeklerin anlamını yitirdiğini anlattı. “Hapis cezası kalktı, çekte tahsilat bitti” tespiti yapan Kahraman, "Çeke olan güven bozuldu. Vatandaş artık çek almıyor. Başbakan Yardımcısı Babacan’ın dediği gibi olmadı. Hapis kalktı ama şeffaf kara liste uygulaması bir sene sonra çıktı. Dolayısıyla olumlu sonucunu alamadık” dedi.

BÜYÜME DURUR!
 
Başkan Yardımcısı İrfan Güvendi de çekin kabul görmemesi nedeniyle piyasada ciddi bir nakit açığı olduğunu belirterek, “Şu anda piyasa daralmış durumda. Bu daralma finanse edilmeli. Bu yapı büyümeyi durdurur. Merkez Bankası para bassın o zaman. Çekte eski rakamlara bir daha ulaşılamaz. Mali suça mali ceza deniyor ama hapsin geri gelmesinden başka yolu da yok. Çeki istismar arası olarak kullanan hapis cezası alsın. Hatta daha da ağır olsun. Dolandırıcılık cezası alsın, hapis 2 yıldan ağır olsun” dedi.
 
"BÜROKRASİ BİZE ZULMEDİYOR"

Bürokrasiden de yakınan Güvendi, “Siyasi iktidarın güçlü olduğu zamanlarda bürokratlar geri çekilir. Ak Parti'nin ilk döneminde siyasi değişim fikri vardı ve bürokratlar bu değişime uymak zorunda kalıyordu. Ama şimdi öyle değil. Çünkü AK Parti kendi bürokratlarını atayınca; bürokrasi de siyaseti kendine benzetti.Bürokratlar siyaseti kendine benzetti" tespiti yaptı. 
 ayalp@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle