MÜSİAD 2023 için alarm verdi

Hürriyet Haber
05.05.2011 - 14:01 | Son Güncelleme:

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), 21. yaşını, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun katıldığı bir toplantı ile kutladı. MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da konuşmasında 2023 yılına ilişkin ekonomik hedeflere ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Vali Mutlu, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkede; sanayisi, üretimi, refahı güçlü olarak mutluluk içinde yaşamayı istediklerini, bunun yolunun da üretimden geçtiğini belirtti.

Mutlu, “Sizler ülkenin gerçek gücüsünüz, çünkü üreticisiniz. Üretenlerimize, iş dünyamıza yürekten şükranlarımızı ifade ediyorum” dedi.

Açıklanan hedefleri Türkiye’nin sahiplenmesi gerektiğini söyleyen MÜSİAD Başkanı, “Hükümetin açıkladığı 2023’e yönelik makro ekonomik hedefleri işadamları ve toplum gerçekleştirecek. Bu hedefler belli bir siyasi irade tarafından koyulmuş olabilir ama toplumun bütün kesimi bu hedefleri sahiplenmeli. Bu hedeflerin gerçekleşmesi noktasında nasıl pozisyon alacağımızı değerlendirdik. MÜSİAD olarak bu hedefler doğrultusunda 2023 vizyon çalışmamızı yaptık. Üyelerimize bu doğrultuda yönlendirmeler yapıyoruz. İşletme büyüklüğü açısından en küçük üyemizden en büyük üyemize kadar bütün üyelerimizin üretim kabiliyetlerini gözden geçirmelerini istedik. Kapasite ve kaliteyi artırmak için yeniden bir değerlendirme yapmalarını istedik. Yani üyelerimizle birlikte 2023 hedefleri için alarm verdik” dedi.       

Türkiye savunma sanayini yeni keşfetti   

Türkiye’nin önemli bir ekonomik gelişme gösterdiğini söyleyen Vardan, “Bu ekonomik gelişmedeki metotlar bundan sonraki süreç için yeterli olmayabilir. İş dünyası ve ekonomi yönetiminin farklılaşmaya gitmesi lazım. Katma değeri yüksek ürünlere önem verilmeli. Araştırma ve geliştirme çalışmaları desteklenmeli” dedi. MÜSİAD’ın ‘Yüksek Ahlak Yüksek Teknoloji’ mottosunda olduğu gibi teknolojide ve inovasyonda öncü olmak istediğini aktaran Vardan, “Türkiye savunma sanayini yeni keşfetti. Savuma sanayinde önemli projeler üretmeye başladık. Yerli uçak ve tank projelerimiz gurur verici. Ancak bu çalışmalar devam ederken, bunlara yenileri eklenmeli. Bilgi teknolojilerini savunma sanayisi ile birleştirip çok daha önemli projelere imza atabiliriz. MÜSİAD olarak üyelerimizi bu alanda teşvik etmek amacıyla yaptığımız çalışmaların yanısıra ‘Fikir Babası Benim’ projesi ile fikirlere ve inovatif işletmelere ödül vereceğiz. Türkiye’nin rol sahibi olacağına inandığımız savunma sanayinde bizde varız diyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Ayrıca elektrikli araç teknolojisinin şu an için markalaşmada en önemli itici güç olacağını vurgulayan Vardan, bu konuda yapılacak her türlü çalışmayı desteklediklerini bildirdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı