GeriEkonomi Murdoch’a ortaklardan ‘zehirli hap’ davası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Murdoch’a ortaklardan ‘zehirli hap’ davası

Medya patronu Rupert Murdoch’un, NewsCorp hisselerinin satışını engellemek amacıyla uygulamaya soktuğu ‘zehirli hap’ formülü, ortaklarıyla Murdoch’un arasının açılmasına neden oldu.

Murdoch’un çoğunluğu Avustralyalı olan 12 kurumsal ortağı, NewsCorp hisselerinin başkalarına satışı halinde, Murdoch’a yeni hisseler basarak, bu tür bir satışı geçersizleştirme olanağı veren ‘zehirli hap’ düzenlemesine karşı çıktılar.

‘Zehirli hap’ formulü, hisse satışı yapılması halinde NewsCorp yönetim kuruluna yeni hisse basma yetkisi veriyor. Bu durumda, şirketin hisselerini satın alanların elindeki hisselerin değeri düşüyor. Murdoch Başkanlığındaki NewsCorp yönetim kurulu, geçtiğimiz yıl zehirli hap düzenlemesine gitmiş, bu yılın ağustos ayında da uygulamanın süresinin 2 yıl uzatıldığını açıklamıştı.

Murdoch’u mahkemeye veren kurumsal ortaklar adına yapılan açıklamada, zehirli hap uygulamasının uzatılmasına ilişkin kararın ortakların görüşlerine başvurulmadan alındığı ve hissedarlarla yönetim kurulu arasında güvensizlik doğduğu belirtildi. NewsCorp’ta Murdoch ailesinin yüzde 30, Liberty Media Corp’un ise yüzde 18 hissesi bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle