Muhteşem Bey'den krize ‘küçük ortaklık’ çözümü

Hürriyet Haber
01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başta tekstil sektörü olmak üzere birçok sektörde hissedilen kriz nedeniyle birleşmeler ve satın almalar hız kazandı. Küçük şirketler kendilerini güvenceye almak için daha büyük şirketlerle birleşme yoluna gidiyor. Maraş'ta da geçtiğimiz günlerde böyle bir evlilik gerçekleşti.

Maraş İplik ve Dokuma Sanayii (Midaş), yüzde 34 hissesini Berdan Tekstil'e sattı. Satış sonrası da Midaş'ın sahipleri yönetimi 5 yıllığına kayıtsız şartsız Berdan Tekstil'in Genel Müdürü Muhteşem Ekenler ve ekibine bıraktı. Türkiye'de ilk kez bir şirket azınlık hisseye sahip olmasına rağmen yönetime geçmiş oldu.

Berdan Tekstil'in Genel Müdürü Muhteşem Ekenler, tekstil sektöründe yaşanan bu ilginç evliliği şöyle anlattı: ‘‘Midaş bize fason üretim yapıyordu. Midaş'ın sahipleri, sektörde yaşanan sıkıntı nedeniyle bizim kendilerine ortak olmamızı istediler. Midaş'ın yüzde 34 hissesini satın alarak bir ilke imza attık. Kimse bir yerin azınlık hissesini almak istemez. Bu endişemi dile getirdim. Onlar Berdan'ı yönetim için istediklerini söylediler ve yönetimi bana bıraktılar. Bir sözleşme yapıldı ve yönetim 5 yıl süreyle kayıtsız şartsız Berdan Ekibi'ne geçti. Bizim daha iyi yöneteceğimize inandılar. Paradan, makinadan daha önemlisi yönetimdir.’’

Ağustos'ta tamamladığı yatırımla 60 bin iğ kapasitesine ulaşan Midaş'ın toplam yatırım değerinin 85 milyon mark olduğunu belirten Ekenler, şirketin cirosunun da 25 milyon mark olduğunu söyledi. Ekenler, yüzde 34 hisse için Midaş'a 10 milyon mark ödeyeceklerini belirterek, şirketin cirosunu da 25 milyon marktan 50 milyon marka çıkartacaklarını söyledi.

Ekenler yönetimindeki Midaş'ın hedefleri de büyük. Ciroyu iki katına çıkartmanın yanı sıra, Midaş Türkiye'de sadece bir kişi tarafından üretilen ve dünyada büyük talebi olan bir iplik çeşidini üretmeye başlayacak. Ekenler ayrıca, 30 bin iğ kapasiteli bir fabrika daha kurmayı planlıyor.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı