GeriEkonomi Muhtar Bey Coca-Cola’nın zirvesinde 200 ülke yönetecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muhtar Bey Coca-Cola’nın zirvesinde 200 ülke yönetecek

Muhtar Bey Coca-Cola’nın zirvesinde 200 ülke yönetecek
refid:3801606 ilişkili resim dosyası

Muhtar Kent, 7 yıl aradan sonra geçen yıl nisan ayında 100 ülkeden sorumlu başkanlık koltuğuna oturduğu Coca-Cola Company’de, daha da zirveye tırmandı. Muhtar Kent, 200 ülkenin bağlı bulunduğu Coca-Cola International’in CEO’luğuna getirilerek, bütün grupta Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell’den sonraki ikinci adam oldu. Isdell, "Kent bize pozitif ivme kazandıracak" dedi.

YEDİ yıl aradan sonra geçen nisan ayında Efes İçecek Grubu Başkanlığı’ndan ayrılıp 100 ülkenin sorumluluğunu alarak Coca-Cola Company’ye geri dönen Muhtar Kent, şimdi de Kuzey Amerika dışındaki tüm uluslararası operasyonların başına getirildi. Coca-Coca International Başkanlığı’na getirilen Kent, böylece ’Coca-Cola’nın iki numaralı adamı’ oldu. Afrika, Doğu, Güney Asya ve Pasifik, Avrupa Birliği ve Latin Amerika Grupları Muhtar Kent’e bağlı olacak. Muhtar Kent ve Kuzey Amerika Başkanı Don Knauss ile birlikte doğrudan Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı E. Neville Isdell’e bağlı çalışacak.

BAŞKAN’DAN ÖVGÜ: Muhtar Kent’in Coca-Cola’nın Kuzey Amerika dışındaki tüm uluslararası operasyonlarının başına getirildiği Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı E. Neville Isdell tarafından açıklandı. Neville Isdell, 2005 yılının Coca-Cola açısından çok önemli bir yıl olduğunu belirterek, Kent’in atamasını şu sözlerle duyurdu: "Yönetim yapımızı şekillendiren önceliklerimizi geliştirmeye, yenilikçi olmaya ve pazarlama stratejimize taze kan katmaya çalıştığımız 2005 yılı şirketimiz açısından çok önemli bir yıldı. Büyüme Manifesto’muz bu planlarımız hayata geçermemizi sağlayan temelleri belirledi. Şimdi bu manifestoyu eyleme dönüştürecek yeteneği ortaya koymamız gerekiyor. Geçen yıl uluslararası operasyonlarımız toplam işlem hacmimimizin yüzde 70’ini, gelirlerimizin yüzde 80’ini oluşturdu. Şimdi bu derece önem taşıyan uluslarararası operasyonlarımız büyük deneyime sahip olan ve kendini kanıtlamış bir lider tarafından yönetilecek."

BAŞARILARIYLA KATKI SAĞLADI: Neville Isdell, 2005 Nisan ayında Coca-Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı’na atanan Muhtar Kent’in, geçen sürede kaydettiği başarılarının bu atamada önemli rol oynadığını belirtti. Isdelle, Kent’in yönetimi altında bulunan Japonya, Çin ve merkezi İstanbul’da bulunan Avrasya ve Ortadoğu bölümlerinin 2005 yılında aldıkları başarılı sonuçların şirketin genel sonuçlarına önemli katkılar sağladığını vurguladı.

YENİ YAPIYI KENT AÇIKLAYACAK: Isdell, şöyle devam etti: "2005 yılında Coca-Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanlığı’na atanan Kent, şirketimiz açısından oldukça önemli olan Japonya, Çin ve Rusya’dan oluşan bu kritik coğrafi bölgede son derece başarılı bir liderlik örneği sergiledi. Geçen yıl üstün performans gösteren Kent ve yönetimindeki ekibi, geleceğimiz açısından önemli pazarlardaki ortaklarımızla ilişkilerimizin daha da güçlenmesini sağladı. Çin, Avrasya ve Ortadoğu, Japonya ve Rusya, Ukrayna ve Belarus depatmanları da doğrudan Kent’e rapor verecek. Önümüzdeki haftalarda ise Kent, yeni yılda şirketimize pozitif bir ivme kazandıracak yeni operasyonel yapıyı açıklayacak."

Türkiye’de 13 markası bulunuyor

DÜNYANIN en büyük meşrubat üreticisi ve pazarlayıcısı olan Coca-Cola, yaklaşık 200 ülkede faaliyet gösteriyor. Türkiye’de toplam 13 markası bulunan Coca-Cola sistemi ikili bir yapıya sahip. Tüm markaların pazarlama ve iletişim stratejileri ve uygulamaları Coca-Cola şirketinin temsilcisi Coca-Cola Meşrubat Pazarlama ve Danışmanlık Hizmetleri tarafından yürütülürken, üretim ve dağıtım Coca-Cola İçecek tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin en büyük alkolsüz içecek üretim ve dağıtım şirketi olan Coca-Cola İçecek, yüzde 45.6 Anadolu Grubu, yüzde 40 Coca-Cola şirketi, yüzde 8.8 Etap İçecek ve yüzde 5.6 Coca-Cola Satış ve Dağıtım ortaklığından oluşuyor.

9 ay önce Hong Kong’a yerleşti şubatta Atlanta’ya taşınacak

The Coca-Cola Company’nin Avrupa’daki grup yapısındaki değişiklike geçtiğimiz nisan ayında üç yeni grup oluşturulmuştu. Doğrudan CEO’ya bağlı olarak çalışacak bu gruplardan Avrupa Birliği Grubu’nun başına Dominique Reiniche, Güneydoğu Asya ve Pasifik Bölgesi’ne Patrick Siewent getirilirken, Kuzey Asya, Avrasya, Orta Doğu Grubu’nun liderliğine de Muhtar Kent getirilmişti. Bu değişiklik nedeniyle Muhtar Kent, 1997 yılından bu yana görev yaptığı Efes İçecek Grubu’ndan ayrılarak Hong Kong’a yerleşmişti. Kent, Coca-Cola’daki yeni görevi nedeniyle de 1 Şubat’tan itibaren Atlanta’ya yerleşecek.

Kent’e bağlı grup başkanları

Alex Cummings (Afrika)

Patrick Siewert (Doğu, Güney Asya ve Pasifik)

Dominique Reiniche (Avrupa Birliği)

Jose Octavio Reyes (Latin Amerika)

İş hayatına 28 yıl önce Atlanta Coca-Cola’da başladı

Hull Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunu olan Muhtar Kent’in London City Üniversitesi’nden İdari İlimler Yüksek Lisansı bulunuyor. Kent Coca-Cola’daki çalışma hayatına 1978 yılında Atlanta’da başladı. 1985 yılına kadar değişik ülkelerde pazarlama ve operasyon birimlerinde çalıştı. 1985’de Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürü oldu. 1989-1995 yılları arasında 23 ülkeden sorumlu olarak merkezi Viyana’da bulunan Doğu ve Orta Avrupa Bölüm Başkanlığı ve Coca-Cola İnternational Başkan Yardımcılığı yaptı. 1995-1998 döneminde Coca-Cola Amatil Avrupa Genel Müdürlüğü görevini üslendi. 1998-2005 yılları arasında Efes İçecek Grup Başkanlığı’na getirildi. Bu sürede Efes İçecek Grubu tarafından Adriyatik’ten Çin’e kadar birçok ülkede Coca-Cola ve bira fabrikalarının kurulmasına liderlik etti. Bu sürede Coca-Cola İçecek Şirketi’nde de Yönetim Kurulu üyesi olarak çalıştı. 9 ay önce de Kuzey Asya, Avrasya, Orta Doğu Grubu Başkanlığı’na getirildi.

200 ülkede toplam 1000 fabrika ve 409 ayrı markaya sahip

DÜNYANIN en büyük alkolsüz içecek üreticisi ve pazarlayıcısı olan Coca-Cola, 15 farklı kategoride 409 markaya sahip. Dünyada binin üzerinde fabrikada üretim yapıyor. Yaklaşık 200 ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola, 30 bin kişiye, şişeleyicileriyle birlikte 300 bin kişiye iş olanağı sağlıyor. Coca-Cola 70 milyar dolar ile dünyanın en değerli markası.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle