GeriEkonomi Muğla'da sel portakal üreticilerini vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muğla'da sel portakal üreticilerini vurdu

Muğla'da sel portakal üreticilerini vurdu
refid:19703532 ilişkili resim dosyası

MUĞLA’nın Köyceğiz İlçesi’ni etkileyen sel baskını portakal üreticisini de vurdu. Özellikle Washington türü portakal henüz ağaçta olgunlaşırken su altında kaldı. Köyceğiz Ziraat Odası Başkanı Şaban Ali Çetin, "Narenciyedeki toplam zarar 1 milyon lira. Bu yıl portakal fiyatları tavan yapar" dedi

7 Ocak’ta meydana gelen sel felaketi nedeniyle Venedik’e dönen Köyceğiz’de portakal üreticileri zora girdi. Portakal ve mandalinasına istediği pazarı bulamayan üretici, ümidini bağladığı Washington cinsi portakalı da sele kaptırdı. Sadece Köyceğiz Gölü kenarında 2 bin dönüm içinde 6 bin civarındaki Washington cinsi portakal ağacı sular altında kaldı. Suların çekilmesinin de sıkıntıyı gideremeyeceğini belirten üreticiler, ağaç diplerindeki çamurun bu havalarda kurumayacağını ifade etti. Üretici, mevsim nedeniyle yağışların devam edeceğini de belirterek, zararın daha da artacağını kaydetti.

Köyceğiz Ziraat Odası Başkanı Şaban Ali Çetin, zayiatın büyük olduğunu kaydetti. Sadece Hamitköy civarında bin 500 dönüm arazide en az 4 bin 500 Washington cinsi portakal ağacı bulunduğunu kaydeden Çetin, "Diğer köy ve merkezi de düşünecek olursak en az 6 bin ağacın selden zarar gördüğünü söylemek mümkün. Diğer portakal cinsleri ile mandalinaları da düşünecek olursak bölgemizdeki toplam zarar en az 1 milyon lira" dedi.

Washington sezonunun başlamak üzere olduğunu kaydeden Çetin, "40 kuruştan toplanan diğer portakalların fiyatı bile 60 kuruşa çıktı. Washington 60 kuruştan ağaçtan toplansa, toptancı ve diğer aracılardan büyük şehirlere gidene kadar rakam en az 3 lirayı bulur. Tüketicinin karşısına da 5 liradan çıkarsa şaşırmayın. Eğer Antalya ve Adana bölgesindeki üretimde sorun yoksa rakam 4 lirada kalabilir" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle