GeriEkonomi "Dünya Türkiye'ye teşekkür borçlu"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Dünya Türkiye'ye teşekkür borçlu"

"Dünya Türkiye'ye teşekkür borçlu"

BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mueller, "Türkiye'ye, 3,5 milyon insana cömert yaklaşımından dolayı teşekkür ediyoruz. Şartları son derece iyi olduğu için dünya Türk devletine teşekkür borçludur" şeklinde konuştu.

Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla, SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ursula Mueller, Midyat'taki Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların barındığı Midyat Geçici Konaklama Merkezi'ni gezdi.

Kaymakam Hüseyin Tekin'den merkez hakkında bilgi alan Mueller, daha sonra Kaymakam Tekin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu ve Sezgin Baran Korkmaz ile merkezdeki okulu ziyaret etti, öğrencilere oyuncak dağıttı.

Ardından Mueller, terör örgütü DEAŞ'ın Şengale saldırı sonrası evlereni terk eden Êzidiler ile bir süre görüştü.

Êzidi sığınmacılar Irak'ta kendilerine yönelik saldırı dolayısıyla Türkiye'ye sığındıklarını anımsatarak, "Türkiye'ye bize bu imkanı sunduğu için teşekkür ediyoruz. Merkezde ihtiyaçlarımızın karşılanması için ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Bu şartlarda Irak'a dönmek istemiyoruz. Burada kalmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"KAMPTA GÖRDÜKLERİMDEN ÇOK ETKİLENDİM"

Mueller, gazetecilere yaptığı açıklamada, merkezin çok iyi şartlara sahip olduğunu belirterek, "Merkezde gördüklerimden çok etkilendim. İnsanlara iyi şartlar sunulduğunu ve davranıldığını gördüm" dedi. 

Dünya Türkiyeye teşekkür borçlu


Merkezde sunulan hizmetlerin kalitesinin daha da yükseltilmesi için çaba gösterildiğini dile getiren Mueller, şunları ifade etti:

"Bin 500 çocuğun eğitim gördüğü okulu gezdim. Okul, geleceğe giden yolda önemli bir fırsattır. Türkiye'ye, hayatını kurtarmak için yurdunu terk eden 3,5 milyon insana cömert yaklaşımından dolayı teşekkür ediyoruz. Şartları son derece iyi olduğu için dünya Türk devletine teşekkür borçludur."

"VATANDAŞIMIZ SIĞINMACILARLA EKMEĞİNİ PAYLAŞIYOR"

Kaymakam Tekin ise kampta bin 600'ü Êzidi olmak üzere 5 bin Iraklı ve Suriyeli sığınmacının barındığını aktardı.

Merkezin aylık giderinin ortalama 1,5 milyon lira olduğunu dile getiren Tekin, "Vatandaşımız sığınmacılarla ekmeğini paylaşıyor, en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyor." diye konuştu.

KAMPTA 'MÜLTECİ' KELİMESİ YASAK!
Kampta bulunan kişiler için 'mülteci' ifadesinin dahi kullanılmadığı belirtildi. Kampta, eğitimden, sağlığa, güvenlikten, sosyal aktivitelere bir dizi imkan geliştirilmiş durumda.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle