GeriEkonomi "Mucize bitki" safranın hasadı başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Mucize bitki" safranın hasadı başladı

"Mucize bitki" safranın hasadı başladı

Gıda, kozmetik, boya, ilaç ve geleneksel tıp gibi birçok alanda kullanılan ve "mucize bitki" olarak adlandırılan safranın hasadı başladı.

Türkiye'de ağırlıklı olarak Karabük'ün Safranbolu lçesinde yetiştirilen safran, dünyanın en pahalı baharatı olarak tanınıyor. 1 kilogram safran,110 bin - 170 bin çiçekten elde ediliyor.

Adını safrandan alan Safranbolu'da üreticiler, ağustos ayında diktikleri, 30 santimetreye kadar uzayabilen bu nadide bitkinin mor renkli, güzel kokulu çiçeklerini toplamaya başladı.

Karabük Valisi Orhan Alimoğlu,  yaptığı açıklamada, 12 köyde 40 üreticiyi desteklediklerini anlatarak, "Pazarlama sorunu olmayan bu bitkinin yetiştirilmesi çok çaba istiyor. İlimizde yaklaşık 40 dönüm arazide üretilen ve kilogramı 20 bin liradan satılan safrandan bu yıl 27 kilogram hasat bekliyoruz. Üretimin artması için çeşitli teşvikler veriliyor. Bu bitki Safranbolu ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır" dedi.

Alimoğlu, Safranbolu safranına yurtdışından büyük talep olduğuna dikkati çekerek "Doğal şartlarda yetiştirilmesi ve ilçenin bu tarıma uygun olması nedeniyle kaliteli ürün elde ediliyor. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerimiz sürekli çiftçilerimizle birlikte. Bu nedenle yurtdışından çiftçilerimizin ayağına kadar gelip safran alan oluyor" şeklinde konuştu.

Çiftçi İsmail Yılmaz da safran üretiminin çok zahmetli olduğunu ve sabır gerektirdiğini, 80 bin çiçekten ancak yarım kilogram ürün elde edebildiklerini dile getirdi.

Safran çiçeklerinin sabah erken saatlerde güneş doğmadan toplanması gerektiğini anlatan Yılmaz, doğal üretim yaptıklarını ve safranın kilogramını 20 bin liradan pazarladıklarını kaydetti.

Dünyada en çok İran'da üretilen safran, sıcak ve kuru yaz rüzgarlarının estiği yarı kurak iklimlerde yetiştiriliyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle