GeriEkonomi Mücevher günleri başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mücevher günleri başlıyor

Yeşilköy Dünya Ticaret Merkezi'nde bugün Uluslararası Mücevher, Takı, Saat ve Malzemeleri Fuarı açılıyor. Fuar 6-7 Mart'ta tüm tüketicilere açık olacak. Fuarda 16 ülkeden çeşitli mücevherler, sportif ya da şık saatler sergilenecek. Ayrıca 6 kiloluk altından tenis raketi biçiminde yapılmış olan Pırlanta Anvers Kupası da görülebilecek.

Rotaforte Fuarcılık tarafından bu yıl Yeşilköy Dünya Ticaret Merkezinde 14’üncüsü düzenlenen İstanbul 99 Uluslararası Mücevher, Takı, Saat ve Malzemeleri Fuarı, 4-5 Mart ta sektör profesyonellerine, 6-7 Mart ta ise tüm tüketicilere açılıyor.

Rotaforte Fuarcılığın yöneticisi İda Gürel fuara bu yıl Amerika, Kanada, Yugoslavya, Almanya ve Türkiye dahil 16 ülkeden 550 firmanın katıldığını belirtiyor.

Katılımcılar arasında Türkiye ye ilk kez kurum düzeyinde gelen Anvers Dünya Pırlanta Merkezi, Belçika dan Chete & Laroche, İsvicre'den Golay Buchel ve Almanya dan M.G. Gems de bulunuyor.

Ayrıca Güney Afrika kökenli dev elmas şirketi De Beers, 1999'da Türkiye'de üçüncü kez düzenlediği ‘‘Pırlanta Tasarım Yarışması’’nın bu seneki galiplerinin tasarımlarını da fuarda sergileyecek.

Fuara Türkiye den katılan Arpaş, Cetaş, Altınbaş, Gülaylar ve Midas gibi firmalar, Anadolu'nun geleneksel takı anlayışını çağdaş tasarımlarla yeniden yorumlayan takılarını sunacaklar.

Altın tenis raketi

Fuarda 1999 Kariyer ödülü, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Öztepe’ye Pırlanta Yüksek Konseyi Genel Müdürü Jan de Kesel tarafından sunulacak. Ayrıca, Anvers Kuyumculuk sanatının sembolü olan 150 karatlık ve 1617 pırlanta ile donatılmış 6 kiloluk saf altın tenis raketi biçimindeki Pırlanta Anvers Kupası da Türkiye de ilk kez bu fuarda sergilenecek.

Fuarın diğer ilgi çekici bölümleri arasında kuyum makine ve ekipmanları bulunuyor. Bu yıl fuarda Amerika dan ithal edilen ve döküm işlemini 3 dakika gibi bir sürede yapan yeni bir döküm makinesi de sergilenecek.

Saat dünyasının devleri de 50 firma ve 135 markanın katılımıyla fuarda boy gösterecekler. Sergilenecek modeller arasında dünyaca ünlü Chopard, Patek Philippe, Omega, Christian Dior, Raymond Weil ve Gucci’nin yanısıra, spor modelleri ile Adidas, Swatch, Lacoste, Calvin Clein ve teknolojik modelleriyle Seiko, Citizen ve Casio da bulunuyor.

14 yıldan bu yana bu fuarı düzenleyen Rotaforte'nin yöneticisi İda Gürel şöyle diyor: ‘‘Rotaforte gerek yurt içi, gerek yurt dışında çok boyutlu ıhtisas tanıtımı ve lobi çalışmaları yapıyor. Fuara bu yıl ziyaretçi olarak katılacağını belirterek rezervasyon yaptıran kişi ve kuruluşların geleceği ülkeler de Amerika'dan Ingiltere'ye, Kanada'dan Hong Kong'a, Yunanistan'dan Suudi Arabistan'a çok çeşitlilik gösteriyor.’’

İstanbul'99 Fuarı ayrıca Ege ve Akdeniz gibi turistik bölgelerde yaşayan kuyumculara da mal seçimi ve alımı konusunda hitab ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle