GeriEkonomi Muayeneye zam, reçete paralı oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  167
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Muayeneye zam, reçete paralı oluyor

Muayeneye zam, reçete paralı oluyor
refid:18926172 ilişkili resim dosyası

Hükümet’ten sağlık harcamalarına yeni fren geliyor. Muayene ve reçete sayılarındaki hızlı artış, hükümeti harekete geçirdi. Aile hekiminin yazdığı her bir reçeteden 3 lira katılım payı alınacak. Devlet ve üniversite hastanelerinde muayene olma ücreti de 5 liradan 6 liraya çıkacak. Özel hastaneye gidenler içinse katılım payı 12 liradan 14 liraya yükselecek.

Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılacak değişiklikle muayene katılım ücretleri devlet ve üniversite hastanelerinde 1 lira; özel hastanelerde 2 lira artacak.

Vatandaşın A özel hastanesinde dahiliye bölümüne muayene olup; ardından B özel hastanesinde aynı bölümde yeniden muayene olması durumunda  muayene katılım payı 14 liradan 24 liraya çıkacak.

/images/100/0x0/55ea5ad5f018fbb8f87a849e
Vatandaşın aile hekimine gidişinin artmasıyla birlikte, bu hekimler tarafından yazılan reçete sayılarında da büyük artış gözlendi. Yılın ilk 6 ayında reçete sayılarında yüzde 20 oranında artış oldu. Yılda ortalama 350 milyon reçete yazılırken; aile hekimlerinin yazdığı reçete sayısı yılın 5 ayında 60 milyon oldu. Reçete başına 3 liralık katılım payı uygulamasının aile hekimleri reçetelerine de uygulanması durumunda; devlet sadece reçeteler için 1 milyar 50 milyon lira katılım payı almış olacak.

VATANDAŞ UCUZ İLACA, HEKİM PAHALI İLACA YÖNELEBİLİR

Sektör temsilcileri, aile hekimlerinin yazacağı reçetelerden de katılım payı alınmasının vatandaşı reçete ücreti vermek yerine; ucuz ilaca yöneltebileceğine dikkat çektiler. Bu durumu engellemek içinse hekimlerin vatandaşa ‘pahalı ilaç’ yazabileceklerini belirttiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle