GeriEkonomi Motorola, Uzanlar'ın lüks mallarının peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Motorola, Uzanlar'ın lüks mallarının peşinde

THE Times gazetesi, Telsim'in Motorola ve Nokia'ya olan 2.6 milyar dolarlık borcu için İstanbul'a kamp kuran Kroll adlı risk danışma şirketinin özellikle Cem Uzan'ın yurtdışındaki lüks mallarının peşine düştüğünü yazdı. Habere göre, borçlar ödenmezse Uzanlar'ın mallarına el konulacak.

İngiliz The Times gazetesi, Telsim'in Motorola ve Nokia'ya olan 2.6 milyar dolarlık borcuyla ilgili soruşturma nedeniyle İstanbul'a kamp kuran Kroll Associates risk danışma şirketinin Cem Uzan'a ait yurtdışındaki lüks malvarlıklarının peşine düştüğünü yazdı.

James Doran imzalı habere göre Kroll uzmanları Cem Uzan'a ait on milyonlarca dolar değerinde lüks malvarlığı ve mülkün izini buldular. Uzan ailesinin borcunu ödememesi halinde bu malvarlıklarına el konulması gündeme gelebilecek.

Söz konusu mülkler arasında, Londra'daki Halkin Place'de Cem Uzan üzerine kayıtlı 7 milyon sterlin değerindeki ev ve New York'taki ünlü Trump World Tower'in en üstteki iki katı bulunuyor. Trump binasındaki dairelerin toplam değeri de 40 milyon sterlin.

Habere göre Cem Uzan'a ait mülkler arasında, New York Park Avenue'de toplam değeri 10 milyon doları bulan iki apartman dairesi ve kentin en prestijli kesimlerinden biri olan Birleşmiş Milletler binasının bulunduğu bölgede altı daire daha bulunuyor.

Haberde Uzan Ailesi'nin ayrıca Türkiye'de iki malikane, bir çiftlik ve Zeytinli adlı bir adanın sahibi olduğu belirtildi.

PLAYBOY HAYATI

Haberin yazarı, soruşturmaya yakın bir kaynaktan aldığı bilgiye göre Cem Uzan'ın playboy hayatı yaşamayı, pahalı oyuncakları sevdiğini belirtiyor. Ve bu pahalı oyuncaklar arasında uzun menzilli bir Boeing 747, üç helikopter, üç tane de yat bulunuyor. Hatta bu yatlardan birini, 1998 yılında York Düşesi Sarah'ı gezdirip eğlendirmek için kullandığı biliniyor. Cem Uzan'ın 7.5 milyon sterlin değerinde bir Sikorsky helikopteri almak için de görüşmeler yürüttüğü belirtiliyor.

LİSANS İPTAL EDİLEBİLİR

Ancak Telsim'in en değerli malvarlığını, hükümetten elde edilen 500 milyon dolar değerindeki GSM lisansı oluşturuyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre, bütün lüks malvarlıklarından bir sonuç alınamadığı takdirde GSM şebekesi lisansının iptali için girişimde bulunulacak.

Uzan Ailesi'nin, KKTC'de aynı adla off-shore bankası bulunan İmar Bankası'nın da sahibi olduğu belirtilen haberde, Telsim'den 1 milyar dolar alacaklı olan Türk Hükümeti'nin, bankanın denizaşırı faaliyetleri için de bir yönetici atama aşamasında olduğu kaydedildi.

Bu arada habere göre Cem Uzan'ın bir sözcüsü, şirketin borçların geri ödenmesi konusunda görüşmeler yapmak istediğini bildirdi.

Uzanlar'ın mallarından örnekler

Londra'daki Halkin Palace'de Cem Uzan adına ev: 7 milyon sterlin.

New York Trump Tower'da Cem Uzan adına iki kat: 40 milyon sterlin.

New York Park Avenue'de iki apartman dairesi: 10 milyon dolar.

New York'ta BM binasının olduğu bölgede 6 daire.

Üç helikopter.

Üç yat.

NOT: Bu malların dökümü, The Times gazetesinde yer almıştır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle