GeriEkonomi Motorin en az pazar satılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Motorin en az pazar satılıyor

Motorin en az pazar satılıyor
refid:23545307 ilişkili resim dosyası

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, benzin ve motorin satışlarına yönelik ilginç veriler paylaştı.

Köktaş, geçtiğimiz yıl benzinde en fazla satışın Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı arifesinde yapıldığını belirterek, “Motorinde ise en çok satış Ramazan ve Kurban Bayramı’nın birinci günü oldu. Yine ülkemizde motorinin en az satıldığı gün pazar olurken, benzinin en çok satıldığı günler cumartesi oldu” diye konuştu.

43 MİLYARLIK VERGİ

Enerji ve Medya Gazetecileri Derneği (EGAD) ile sohbet toplantısı yapan Köktaş, 2012 yılında Türkiye genelinde sektörden 43.5 milyar liralık vergi toplandığını belirtirken, bunun tüm vergilerin yüzde 13.2’sine denk geldiğini kaydetti. Petrol piyasasında 2012 yılında 9 bin 304 firmaya 1.5 milyar liralık idari para cezası kesildiğini kaydeden Köktaş, “Türkiye’de açık ara en çok ceza kesen kurum olduk” dedi. Aktör başına neredeyse bir işlem düştüğünü kaydeden Köktaş, “Daha önce Kabahatler Kanunu çerçevesinde işlem yapıldığı için dava açınca ceza duruyordu. Şimdi kaçakçılık kapsamına aldık. Artık kaçak akaryakıt denetimlerini Maliye üzerinden hemen yapıyoruz. Bu çok etkin bir enstrüman olacak” görüşünü paylaştı.

YENİ RAFİNERİ

Türkiye’nin yeni bir rafineriye ihtiyacı olduğunu belirten Köktaş, “Akdeniz çanağında nitelikli rafineriye ihtiyaç var. Petrolü yoğun satanların rafinerisi yok, rafinerisi olanlar da üretici değil” diye konuştu. Köktaş, akaryakıt satışlarına yönelik ise şunu söyledi: “Akaryakıtın
3’te 1’i Marmara’da satılıyor. Daha sonra en çok satış İç Anadolu ve Ege’de yapılıyor. Yaptığımız araştırmaya göre 9 bin akaryakıt bayisinin 46 bine yakın çalışanı var.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle