GeriEkonomi Moody's'den Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'a uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moody's'den Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'a uyarı

Moody's'den Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'a uyarı
refid:21054553 ilişkili resim dosyası

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, euro bölgesindeki krizin etkilerinin ağırlaşmasıyla Kıta'da kredi notu en üst seviyede olan Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un not görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e çekti.

 

Moody's, Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkma şansının arttığı bir ortamda, finansal sektörde zincirleme şok etkisi yaşanabileceğini ve siyasilerin de bunun da önününe ancak yüksek bedeller ödeyerek geçebileceğine işaret etti.

Kurum ayrıca, Almanya ve diğer 'Aaa' notuna sahip ülkelerin İspanya ve İtalya gibi bütçe açıklarını finanse etmekte zorlanan ülkelere daha fazla destek vermek zorunda kalabileceği uyarısında bulundu. Moody's, verilecek bu desteğin en büyük maliyetinin de euro bölgesinin en yüksek kredi notuna sahip ülkelerine olacağına işaret etti.

Kurum'un kıdemli analisti Sarah Carlson tarafından yapılan açıklamada: "Şu anda bir geçiş dönemindeyiz ve bu yıllarca sürebilir. Bu geçiş döneminde, en güçlü ülkelerin bilançolarında daha fazla baskı oluştuğunu görüyoruz, bu da bu ülkelerin kredi notları üzerindeki baskıyı artırıyor" denildi.

Moody's diğer taraftan Finlandiya'nın 'Aaa' olan kredi notu ve 'durağan' not görünümünde bir değişikliğe gitmedi. Ancak, adı geçen dört ülkenin de euro bölgesindeki krizden kaynaklanan belirsilikten olumsuz etkilendiği uyarısını yaptı.

Kurum, ayrıca gelişmelerin 'Aaa' notuna sahip Avusturya ve France üzerindeki etkilerini de değerlendireceğini açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle