Moody's: Türk bankaları için güç dönem başlıyor

Hürriyet Haber
07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

KREDİ derecelendirme kuruluşu Moody's, ‘‘Türk bankaları için kárlılık konusunda güç bir dönem başlıyor’’ uyarısı yaptı. Moody's buna karşılık, Türk bankaları için, ‘‘mali güç notu ‘yeterli' olan D düzeyinin biraz üstünde’’ yorumu da yaptı.

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının kárlılık ve aktiflerini iyileştirme konusunda güç bir dönemin başladığı uyarısında bulundu.

Moody's tarafından hazırlanan yıllık raporda, Türk bankalarının ortalama mali güç notunun (FSR) ‘‘yeterli’’ D düzeyinin biraz üzerinde olduğu bildirildi. Raporda, hükümetin enflasyonu düşürmek için uyguladığı istikrar programı nedeniyle Türk bankalarının geleneksel kár kaynaklarının ciddi biçimde değişeceği yeni bir döneme girmekte olduğu belirtildi. Raporda, bankaların çalıştıkları ortamdaki değişikliklerin yarattığı bu belirsizliğin, ortalama mali güç notları üzerinde sınırlayıcı etkide bulunduğu, bu nedenle, FSR'lerin, gelecek 18 ay içerisinde yükselme imkanının az olduğu da vurgulandı.

Raporda, bankalardan bazılarının bilançolarını yeterli ölçüde yeniden yapılandırma konusunda, şubelerini genişletmekte, batık kredilerini sınırlandırmada veya yeni koşullar çerçevesinde kárlılıklarını sürdürmede başarısız olabilecekleri, ayakta kalmayı sürdürme durumunda ise FSR'lerinin gerileyebileceği vurgulandı.

RİSK DÖNEMİ

Moody's'in raporunda, ‘‘Bütün Türk bankalarının, yeni koşullara uyarlanmak ve bilançolarını ciddi biçimde yeniden düzenlemek zorunda kalacakları bu büyük risk döneminde, kárlılıklarını ve aktif değerlerinin kalitesini etkileyebilecek güçlüklerle karşı karşıya kalabilecekleri’’ uyarısı da yer aldı. Kuruluş, bununla birlikte, şu anda yüksek kredi notlarına sahip Türk bankalarının uzun dönemde mali sistemdeki iyileştirmelerden yararlanacağı ve FSR notlarını yükseltebileceği görüşünü de vurguladı.

Moody's'in raporunda, Türk bankalarının B2 döviz mevduat notunun görünümünün ise daha olumlu olduğu bildirildi. Moody's'in söz konusu notu, bankaların kredi derecelendirmeleri için tavan oluşturan Türkiye'nin ülke reytingi ile birlikte olası bir yükseltme için izlemeye alındığı hatırlatılan raporda, bunun, kuruluşun Türkiye'deki ekonomik istikrar programının başarısı hakkındaki ‘‘ihtiyatlı iyimserliği’’ gösterdiği belirtildi.

Yabancılar ağustos enflasyonunu beğendi

MORGAN Stanley Dean Witter ve Westdeutshce Landesbank, Türkiye'nin ağustos ayı enflasyon oranlarını olumlu değerlendirdiklerini açıkladılar.

Morgan Stanley Dean Witter açıklamasında, Türkiye'deki enflasyonda gerilemenin sürdüğünü belirterek, bu durumun uygulanan istikrar programının kredibilitesini artırdığını açıkladı.

Avrupa'nın en büyük bankalarından Westdeutche Landesbank ise yayımladığı ‘Gelişmekte Olan Piyasalar Raporu’nda, açıklanan enflasyon oranlarından özellikle TAFE'nin yüzde 1'in altında gelmesini son derece olumlu olarak değerlendirdi. Türkiye'nin açıkladığı büyüme verilerini de başarılı olarak tanımlayan raporda, özellikle turizm sektörü üzerinde durularak yıllık yüzde 43.2 düzeyindeki sektör gelir artışının bu alandaki beklentileri güçlendirdiğine değinildi.

Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı