Moody's notumuzu değiştirmedi

Hürriyet Haber
21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme (reyting) kuruluşlarından Moody's, Türkiye'nin ülke döviz ve döviz cinsinden mevduat notlarını B1 ve B2 olarak teyit etti. Moody's açıklamasında, ülke görünümünün de olumlu (pozitif) olarak korunduğu bildirildi.

Moody's'in açıklamasında Temmuz ayında muhtemel bir yükseltme için gözlem altına alınan kredi notlarının teyit edildiği belirtilirken, Türkiye'de sürdürülen ekonomik programın sona ermekte olan yıl içinde, mali açığın azaltılması ve enflasyonun düşürülmesi konusunda hatırı sayılır bir başarı sağladığı vurgulandı.

Moody's'in açıklamasında Uluslararası Para Fonu (IMF) ve diğer kreditörlerin sağlayacağı ek destekle ekonomik programın başarıyla sonuçlanması olasılığının hala çok yüksek olduğu belirtildi.

Hükümetin meclisteki çoğunluğundan ve Avrupa Birliği'ne üyelik beklentilerinin güçlenmesinden aldığı destekten pek çok sektörde anlamlı yapısal reformlar uygulamak için yararlandığı belirtilen açıklamada, bununla birlikte gelecek yıl orta vadede önemli güçlüklerle karşılaşılabileceği uyarısı yer aldı.

Moody's'in açıklamasında, karşılaşılacak olası güçlüklerin başında son haftalarda patlak veren bankalar krizinin yol açtığı kaygılara bağlı olarak faiz hadlerinin yükselmesinin ve büyüme hızının yavaşlamasının ve buna bağlı olarak programa kamuoyundaki direnişin şiddetlenmesi olasılığının geldiği belirtildi.

Hükümetin müdahale edilen bankaların elden çıkarılması ve döviz kurları için daha geniş bir işlem aralığının uygulanması gibi, bu alandaki kaygıları gidermek için kararlı biçimde harekete geçmediği takdirde yatırımcı güveninin yine zarar göreceği ifade edildi.

Açıklamada, bu belirsizliklere rağmen, Türkiye'nin reform uygulamasında, son yıllardaki kaydettiği performans ve son dalgalanmalar sırasında ekonomik programa bağlılığın teyit edilmesi nedeniyle Moody's'in Türkiye'nin kredi değerliliği konusunda olumlu görüşünü koruduğu vurgulandı. (aa)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı