GeriEkonomi Moody's: İyi başladınız, not yükselir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moody's: İyi başladınız, not yükselir

ULUSLARARASI reyting kuruluşu Moody's, Türkiye'nin enflasyonla mücadele programında ümit verici bir başlangıç yaptığını bildirdi. Moody's tarafından yapılan değerlendirmede, ‘‘Reformlar ve ekonomik politika taahhüt edildiği gibi yürürse, bu yıl notunuz artar’’ denildi.

MERKEZİ ABD'de bulunan ve dünyanın önde gelen reyting (kredi derecelendirme) kuruluşlarından Moody's, faizleri ve enflasyonu düşürmeyi amaçlayan Türkiye'nin, ümit verici bir başlangıç yaptığını bildirdi. Moody's, reformlar ve ekonomik politikanın taahhüt edildiği gibi devamı durumunda, Türkiye'nin kredi notunun bu yıl içinde yükseltileceğini de vurguladı.

A.A.'nın Moody's'in Türkiye ekonomisine ilişkin son çalışmasından derlediği bilgilere göre, Moody's, Hükümetin doğru adımlar atmasıyla Türkiye'nin siyasi çehresinin de gelişmeye başladığını, bu gelişmenin de daha önceki ekonomik olumsuzlukların düzelmesini sağladığını kaydetti.

Moody's'in değerlendirmesinde, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan stand-by'dan çok, Avrupa Birliği'ne (AB) girme arzusunun, reformları hızlandıran unsur olduğu belirtildi.

Moody's'e göre, Türkiye'nin AB'ye aday ülke ilan edilmesi, ayrıca Uluslararası Tahkim yasasının çıkartılması, özellikle telekom ve enerji konusunda daha çok yabancı sermaye girişini sağlayacak.

‘‘Türkiye'nin, şimdiye kadar zayıf hükümetler nedeniyle yüksek enflasyonu düşürme konusunda başarılı olamadığı’’ görüşüne yer veren Moody's, şimdiki hükümetin içinde yüksek enflasyonun bu kez düşürülmesi konusunda görüş birliğinin bulunduğunu, bunun da Türkiye için bir fırsat penceresi olabileceğini ifade etti. Değerlendirmede, faizler ve enflasyonun daha da düşürülebilmesi için, mali dengenin sağlanarak, hırslı bir özelleştirme gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Bütün bunlara rağmen, Türkiye'nin, enflasyonist beklentinin kırılmasında önemli bir ilerleme kaydettiği belirtildi.

Değerlendirmede, özel sektörün de ücret ve ürünlere zam konusunda, hükümetle işbirliği içinde olmasının enflasyonun düşürülmesi konusunda önemli bir gelişme olduğu ifade edildi.

REYTİNG NOTU

Değerlendirmede, bütün bu gelişmeler ışığında, reformlar ve ekonomik politikanın taahhüt edildiği gibi devam ettirilmesi durumunda, bu yıl içinde Türkiye'nin kredi notunun yükseltilebileceği ifade edildi.

Moody's, geçen yıl kasım ayında, Türkiye'nin ‘‘B1’’ olan kredi notunu değiştirmezken, ekonominin görünümünü, ‘‘durağandan’’ ‘olumluya'' çevirmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle