GeriEkonomi Moody's görüntü 'pozitif' dedi not artırma sinyali verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moody's görüntü 'pozitif' dedi not artırma sinyali verdi

En muhafazakar derecelendirme kuruluşu olan Moody's, Türkiye'nin not görünümünü "durağan"dan "pozitif"e çevirdi. Sekiz yıldır Türkiye'nin notunu B1'de tutan Moody's, pozitif görünümün ülke kredi notunu da etkileyeceğini açıkladı. Moody's, lira cinsinden borç notunu ise B2'den, B1'e yükseltti.

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin 2001'den bu yana kaydettiği gelişmeler paralelinde ülke notu görünümünü durağandan pozitife çevirdiğini açıkladı. Türkiye'nin lira cinsinden borç notunu da B2'den, B1'e yükselten Moody's, buna neden olarak da, iç borç sürdürülebilirliğindeki gelişmeleri gösterdi.

ÜLKE NOTUNU ETKİLEYECEK:

Türkiye'nin ülke kredi notunu 1997 yılı Mart ayından bu yana değiştirmeyen Moody’s, "Ülkenin 2001 yılından beri sağladığı kayda değer ekonomik ilerlemeye ve Avrupa Birliği ile ekonomik, finansal ve siyasi entegrasyonun anlamlı bir biçimde derinleşmesi olasılığı"na bağlı olarak bu kararı aldığını açıkladı. Pozitif görünümün, Türkiye'nin döviz cinsinden ’B1’ olan ülke kredi notunu da etkileyeceğini belirten Moody's, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Pozitif görünüm, ekonomik performans, enflasyonun hızlı düşmesi, yatırımların artması, verimliliğin yükselmesi, siyasi istikrar ve sorumlu makro ekonomik yönetimin bir yansımasıdır.’

REFORMLAR ÜYELİĞE GÖTÜRÜR:

Avrupa Birliği (AB) sürecine dikkat çekilen açıklamada, halen tamamlanmayan yapısal uyum reformlarının tamamlanmasına yönelik gayretlerin, Türkiye'yi tam üyeliğe götüreceği ifade edildi. Tek parti hükümetinin, ekonomik istikrar ve AB süreci açısından önemine dikkat çekilen açıklamada, AB projesinin, Türkiye'nin çağdaşlaşması ve Türk ekonomisinin AB'ye uyumuna katkıda bulunacağı belirtildi. Moody's şu değerlendirmeyi de yaptı: "Türk hükümetinin, kalıcı ekonomik istikrarı sağlamak için zor yapısal ayarlamalarını yerine getirmesi, AB özlemlerini gerçekleştirmek için de, tam üyeliği garantisi olmadan, sancılı siyasi tavizleri vermesi gerekiyor."

KIRILGANLIK UNSURLARI KALDI:

Türkiye’nin olumlu görünümünün, ekonominin performansını, siyasi istikrarı ve makroekonomik yönetimdeki sorumluluğunu yansıttığını söylemekle birlikte Moody's, ekonomik risklere de dikkat çekti. Ağır borç yükü ile artan cari işlemler açığının, Türkiye'nin ekonomik kırılganlıkları olarak kaldığını da vurgulayan Moody's, Yükselen dış açıklarının yarattığı soru işaretlerine de dikkat çekti. Moody's, Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırımları çekmesi gerektiğini vurguladı.

YAKINDAN İZLENECEK KONULAR:

Yakından izlenecek konuları da şöyle sıraladı: "IMF ile yeni Stand by programının başlayabilmesi için gerekli olan gelir idaresi, bankacılık sistemi ve sosyal güvenlik reformu alanlarındaki yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve hükümetin AB ile üyelik müzakerelerini kolaylaştırma yolunda gereken adımların atılmasına yönelik göndereceği sinyaller ile dış ticaretteki gelişmeler."

SEKİZ YILDIR AYNI NOT:

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu 13 Mart 1997 tarihinde Ba3’ten B1 düzeyine indirmişti. Bu not, "yatırım yapılabilir" düzeyin dört kademe altında yer alıyor. Türkiye’nin Moody’s’den aldığı not, diğer kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor’s ve Fitch’ten alınan BB- notunun da bir kademe altında bulunuyor.

Borsa Moody's ile toparlandı

KREDİ
derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunun görünümünü pozitife çevirdiği haberinin de etkisiyle, borsa haftanın son gününü 427 puanlık artışla 27.736 puandan tamamladı. Bu kapanışla hisse senetleri bir önceki güne göre ortalama yüzde 1.57 oranında değer kazanırken, bir önceki haftaya göre yüzde 0.28 oranında değer kaybetti.

Son iki gündür düşüşe geçen İMKB bileşik endeksi, dün güne hafif alım eğilimiyle başlarken, Moody's haberinin hemen ardından 27.682 puana yükseldi. Ancak bu haberin etkisinin kısa sürmesiyle tekrar 27.500 seviyesine gerilesede endeks günün ilk yarısını 515 puanlık artışla 27.824 puan seviyesinden tamamladı. Seans boyunca 27.234-27.830 puan aralığında hareket eden ilk seansta hisse senetleri ortalama 1.89 değer kazanırken. toplam 703.4 milyon YTL işlem hacmi gerçekleşti.

Endeks, ikinci seansın başlangıcında gelen alımlarla endeks 27.964 puan seviyesine yükselirken, alımların yeteri kadar hacimle desteklenmemesiyle borsa gerilemeye başladı. 27.653 puana kadar gerileyen bileşik endeks, bu seviyeden gelen alımlarla günü ve haftayı 27.700 puan seviyesinin üzerinde tamamlamayı başardı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle