GeriEkonomi Moody’s uyardı Yunanistan ilk 20 milyar Euro’yu hemen istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moody’s uyardı Yunanistan ilk 20 milyar Euro’yu hemen istedi

Moody’s uyardı Yunanistan ilk 20 milyar Euro’yu hemen istedi
refid:14695949 ilişkili resim dosyası

Yunanistan’ın 110 milyar Euro’luk AB-IMF kurtarma paketinin 20 milyar Euro’sunu istediği gün, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bu ülkenin kredi notunun yeniden düşürülebileceğini açıkladı.

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) 110 milyar Euro’luk destek paketine karşın, Yunanistan’ın hâlâ kredi notunun düşürülmesinin söz konusu olabileceğini açıkladı. Yunanistan’ın yardım paketinin ilk dilimi olan 20 milyar Euro’yu almak için resmen talepte bulunduğu gün yeni bir açıklama yapan Moody’s, dört hafta içinde Yunanistan ve Portekiz’in kredi notuna ilişkin öngörülerini revize edeceğini belirtti.
Mektup göndererek istedi
Moody’s’in bu açıklamayı yaptığı gün Yunanistan ise, 14.5 milyar Euro’su AB’den, 5.5 milyar Euro’su da IMF’den gelecek olan ilk taksit krediyi istedi. Yunanistan Maliye Bakanlığından alınan bilgilere göre, yardımın birkaç gün içinde alınması bekleniyor. Bakanlık, dün Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF’ye mektup göndererek, kurtarma paketinin resmi olarak aktif hale getirilmesini istedi. Bu kredi dilimi Yunanistan’ı 19 Mayıs’ta iflas etmekten kurtaracak. Ülkenin bu tarihteki 9 milyar Euro’luk borcunun finanse edilmesi gerekiyor.
Bu arada Almanya, Yunanistan’ın borç krizinin diğer ülkelere yayılmasını engellemek için 750 milyar Euro değerinde (1 trilyon dolar) acil durum paketindeki kendi payını onaylarken, kredinin maliyeti ve geri ödeme koşulları da belli oldu. Buna göre, ilk taksit olan 20 milyar Euro’nun maliyeti 750 milyon euro olarak hesaplandı. AB ülkelerinden gelecek kredinin faiz oranı yüzde 3.7 ile 4.3 arasında olacak. IMF kredisinin ise ilk 3 milyar Euro’luk bölümüne 1.30, geri kalan 2.5 milyar euro’suna da yüzde 3.30 faiz uygulanacak.
Ödemeler 2013 Eylül’ünde
19 Mayıs’a kadar 9 milyar Euro eski borç ödemesi yapacak olan Yunanistan AB ve IMF’den 2010 yılı içinde toplam 40 milyar Euro kredi alacak. Yunanistan bu yıl alacağı kredilerin ödemesine 2013 Eylül’ünde başlayacak ve ilk taksitte 2.9 milyar Euro ödeyecek. Yunanistan’a bu kredileri 3’er aylık 8 taksitte ödemesi kolaylığı da sağlandı.
Protestolar bitmiyor
Öte yandan Yunanistan’da tepkiler de dinmiyor. Ülkenin iki büyük sendikal örgütü olan memurlar (ADEDY) ve işçi sendikaları konfederasyonu (GSEE) dün saat 18.00’de Atina şehir merkezindeki parlamento binası önünde yeni bir protesto
gösterisi yaptı.

IMF: Avrupa’da borçlar tehlike seviyesine geldi

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF), yayınladığı raporda Avrupa’da hükümet borçlarının tehlike seviyesine geldiği uyarısında bulundu. Yunanistan için acil kurtarma fonunun onaylanmasının hemen ardından, borç seviyesinin azaltılması ve milli bütçelerin orta vadede dengeye getirilmesi gerektiğini söyleyen IMF, “Yeniden resesyona girme riski var, o nedenle kısa vadede radikal hareketlerden kaçının” vurgusu yaptı. “Halihazırda mali kredibilitesi düşük olan ülkeler için acil sağlamlaştırma bir zorunluluk” diyen IMF’ye göre, Avrupa için bu yıl ve 2011 yılı için yüzde 1.5’luk büyüme tahmininde bulundu.

Piyasalara Moody’s gölgesi düştü

ULUSLARARASI derecelendirme kuruluşu Moody’s’in ‘not düşürelebilirim’ açıklaması piyasalarda tansiyonu yeniden yükseltti. Euro hızla değer kaybederken, küresel borsalar yeniden yönünü aşağıya çevirdi. Dış piyasalarda yaşanan tedirginlikle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’da (İMKB) yüzde 0.02 oranında değer kaybetti. Piyasalarda Yunanistan’ın kurtarma paketinden yararlanabilmesi için birçok önlem alması gerektiği ve bunu nasıl yapacağına yönelik sorgulama başladı. Böylece yaşanan bu süreç önceki gün piyasalarda oluşan bayram havasını bozdu. Asya borsalarında kapanış yüzde 1’in üzerinde değer kaybıyla gerçekleşirken, Avrupa borsaları da hızla kan kaybetti.

OECD: Kurtarma paketi doğru boyutta

EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, 1 trilyon dolarlık (110 milyar Euro) kurtarma paketinin Eurozone için uygun ve doğru boyutta olduğunu söyledi. Brüksel’de toplantının ardından AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’yla konuşan Gurria, “Kurtarma paketinin kredibilitesi var ve doğru büyüklükte. Yunanistan, İspanya, Portekiz ve diğer ülkelerdeki borç ve açık sorunlarına daha objektif bakabilmek için zaman
yaratacak” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle