GeriEkonomi ‘Molekül avcıları’nın yeni hedefi Türkiye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Molekül avcıları’nın yeni hedefi Türkiye

‘Molekül avcıları’nın yeni hedefi Türkiye

Dünya genelinde yürütülen klinik araştırmalarda keşfedilen, ilaca dönüşebilme olasılığı yüksek molekülleri araştırıp lisansını satın alan ‘molekül avcıları’, bilimsel alt yapı ve yetişmiş uzman gücü yönünden umut vaat eden Türkiye’yi mercek altına aldı.

Merck Araştırma Laboratuvarları’nın Uluslararası Lisanslama, İlaç Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Wiederrecht, “70 milyonluk Türkiye’de çok iyi bilim adamları ve üniversiteler var. Türkiye de bunu yapabilir. Yeni moleküller üzerinde çalışan Türk bilim adamlarını gidip bulmak için can atıyoruz” dedi.
Her ülkeden çıkabiliyor
Dünyada üzerinde çalışılan 5 bin molekülün sadece birinin ilaca dönüşebildiğini, bu nedenle ilaca dönüşebilme olasılığı yüksek moleküllerin lisansını satın aldıklarını anlatan Greg Wiederrecht, şunları söyledi: “MSD ilaçlarının piyasadaki ürünlerinin bazıları bu yolla alınıp geliştirilen ilaçlar. Bu yeni moleküller, devletin araştırma ve geliştirmeleri desteklediği her ülkeden çıkabiliyor. Araştırma merkezinin büyüklüğü ya da küçüklüğü önem taşımıyor. Örneğin rahim ağzı kanseri aşısının antijenini Avustralya’da Quinsland’deki bir üniversiteden satın aldık. Daha sonra bunun üzerinde çalışarak aşıya dönüştürdük. Aynı şekilde şu anda çok yakında ilaca dönüşebilecek, kemik erimesi ve kanser tedavisinde kullanılabilecek iki molekülü de bu şekilde dışarıdan satın aldık.”
1.2 milyar dolar harcama
Yatırımcıların, bu tür yatırımlar için önlerini görebilmelerinin ve istikrarlı bir ortamın büyük önem taşıdığını kaydeden Wiederrecht, “Başarılı bir ilacın gelişmesi için 900 milyon ile 1.2 milyar dolar arasında harcama yapılması gerekiyor. Aşı ise daha uzun ve riskli bir yatırım. O nedenle fikri mülkiyet hakkı endüstrinin can damarı. Biz sanayinin diğer kollarındaki gibi değiliz, patent hakkımız büyük önem taşıyor” diye konuştu.                              
Türkiye de bunu yapabilir
Türkiye’nin çok iyi bilimsel alt yapı ve iyi yetişmiş uzman gücüne sahip olduğunu, biyoteknoloji geliştirme işine girebileceğini vurgulayan Wiederrecht, “Kore, Hindistan, Çin gibi bir çok ülke artık bu alana eğildi. Avustralya’da bununla ilgili bir bakan bile bulunuyor. Bu ülkeleri yakın takip altına aldık. 70 milyonluk Türkiye’de de çok iyi bilim adamları ve üniversiteler var. Türkiye de bunu yapabilir. Yeni moleküller üzerinde çalışan Türk bilim adamlarını bulmak için can atıyoruz” dedi.

7 bin 800 molekülün biri ilaç olabilecek

MOLEKÜL avcılığının bir boyutunun, bilimsel yayınların ve basında yer alan haberlerin takibini oluşturduğunu, ayrıca dünya genelinde araştırma ve geliştirme laboratuvarlarını takip eden dedektifler bulunduğunu, 80 kişilik bir ekiple çalıştığını kaydeden Greg Wiederrecht, “Bunlar akademisyenlerle bağlantıya geçiyor, sürekli iletişim halinde oluyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle