GeriEkonomi Moldova ile sanayi ürünlerinde gümrükler sıfırlanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moldova ile sanayi ürünlerinde gümrükler sıfırlanacak

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Moldova Başbakanı Vasile Tarlev ile görüştü. Bakan Tüzmen, 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren Moldova'dan ithal edilen sanayi ürünlerinde gümrüklerin sıfırlanacağını söyledi. Moldova Başbakanı Vasile Tarlev ise Türk vatandaşlarının vize sorunlarının çözüleceğini bildirdi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği dışişleri bakanları toplantısı nedeniyle Moldova'da bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Moldova Başbakanı Vasile Tarlev, Moldova Başbakan Yardımcısı Z. Grecinia ve Gökoğuz Yeri Başkanı G. Tabunşcik ile bir araya geldi. Tüzmen, her üç görüşmede de Türkiye ile Moldova arasındaki sorunları ele aldı.
Bakan Tüzmen, Moldova Başbakanı ile yaptığı görüşmede, Karadeniz'i serbest ticaret alanı haline getirmek için çalıştıklarını belirterek, ”bunu başarabilirsek bütün bölgenin birbiriyle ticareti hızla artar. Biz Türkiye olarak elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. 1 Ocak 2006'dan itibaren Moldova sanayi ürünlerinin Türkiye'ye ithalinde gümrükleri sıfırlayacağız. Bölge ülkeleri gümrük duvarlarını aşağı çekerse bundan bütün ülkeler yarar görür” dedi.

Moldova-Türkiye ticaret hacminin 2004 yılında 95 milyon dolar olduğunu, bu yıl ise 125 milyon dolara çıkmasını beklediklerini kaydeden Bakan Tüzmen, Moldova'daki Türk yatırımlarının da hızla arttığını ve 200 milyon dolara ulaştığını belirtti. Türk işadamlarının Moldova'ya yatırım yaparken bütün bölge pazarını hedeflediklerini ifade eden Bakan Tüzmen, Moldova'daki Türk müteahhitlik hizmetlerinin de 60 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Türk işadamlarının Moldova'ya gidişlerinde vize sıkıntıları yaşadıklarını ifade eden Tüzmen, Başbakan'dan bu konuda yardımcı olmasını istedi. Moldova Başbakanı Vasile Tarlev, Türk vatandaşlarının vize problemlerinin çözümü için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “ilgililer çalışmalarını sürdürüyor, Türk vatandaşlarına vize alımlarında ya çok kolaylık sağlayacağız ya da tamamen kaldıracağız ama mutlaka çözeceğiz” diye konuştu.

MOLDOVA BAŞBAKANI: “HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Türkiye-Moldova ilişkilerinin son bir kaç yılda hızlı bir şekilde geliştiğine dikkat çeken Moldova Başbakanı Tarlev, Türkiye'den gelecek yatırımlara her türlü desteği vereceklerini söyledi. Tarlev, ”Türkiye'nin AB yolundaki başarısından dolayı kutlayarak, bir an önce AB'ye girmesini dilediklerini” belirtti. Türkiye ve Moldova'nın potansiyellerini aktif bir şekilde kullanması gerektiğini kaydeden Tarlev, bu konuda Moldova'daki en büyük destekçinin kendisi olduğunu ifade etti.

Başbakan Tarlev'den sonra, ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Grecinia ile görüşen Bakan Tüzmen, Grenicia'ya ürün paylaşımı modeliyle iki ülke ekonomilerinin kalkındırılması önerisini getirdi. Grenicia'ya bu öneriyi yüzde 100 desteklediğini bildirdi. Bakan Tüzmen, daha sonra Gökoğuz Yeri Başkanı Tabunşcik ile de görüştü.
Tüzmen, bulunduğu Moldova'nın başkenti Kişinev'de Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerine de katıldı.
(KİŞİNEV (A.A)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle