‘Mohikan-Cemalan’ sentezi yaptı, Kürt-Kızılderili bağı kurdu

Zeynep ŞAFAK / ANKARA
09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ABD’ye birkaç ay önce yaptığı ziyarette bir Kızılderili liderine, “Bizdeki aşiret isimleriyle sizin kabile isimleri benziyor, aramızda akrabalık var mı” diye sorduğunu aktardı. Çağlayan, “Ben baba tarafından Kürt’üm, Cemalan aşiretine mensubum. Kızılderililerin ‘Mohikan-Cemalan’ kabilesi var” dedi.

KÜRT kökenli olduğunu vurgulayan Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, birkaç ay önce ABD ziyaretinde, bir Kızılderili liderine, “Biz de aşiret isimleri var sizde kabile. Aşiret isimleri ABD’deki isimlerle ciddi benzerlik gösteriyor. Bizim akrabalığımız var mı” diye sorduğunu söyledi.

Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle biraraya gelen Çağlayan, kendisinin baba tarafından Kürt olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi: “Muş’taki Cemalan aşiretine mensubum. ABD’deki Kızılderili kabileleri ile baba memleketim Muş’taki aşiretlerin bazı isimleri birbiriyle benziyor. Buna örnek olarak ‘Mohikan-Cemalan’ isimleri dikkat çekiyor.”

11 kişilik liste hazır

Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle biraraya gelen Çağlayan, Türkiye ile ABD arasında yeni kurulan İş Konseyi’ndeki son gelişmeleri şöyle anlattı: “İş konseyinde ise son aşamaya gelindi ve ilk toplantı mart ayında yapılacak. ABD tarafı iş konseyine katılacak 8 işadamını belirledi. Türk tarafı ise 11 kişiden oluşan işadamı listesini birkaç gün önce ABD’ye gönderdi. Bu listedeki isimler şöyle sıralandı:

Levent Çakıroğlu: TÜSİAD temsilcisi, makine, elektrik ve elektronik sektörü.
Hayrettin Çaycı: TİM temsilcisi, metal sektörü.
Günsan Çetin: TİM temsilcisi, tekstil ve konfeksiyon sektörü
Haluk Dinçer: TOBB temsilcisi, gıda ve bitkisel ürünler ve lojistik sektörü.
Muharrem Dörtkaşlı: TOBB temsilcisi, savunma ve hava ulaştırma sektörü.
Turgay Durak: TOBB temsilcisi, motorlu kara taşıtları sektörü.
Selahattin Hakman: TÜSİAD temsilcisi, enerji sektörü.
Taner Nakiboğlu: TUSKON temsilcisi, taş, toprak ve madencilik sektörü.
Nazım Özdemir: MÜSİAD temsilcisi, bilgi teknolojileri sektörü.
Emin Sazak: Türkiye Müteahitler Birliği temsilcisi, müteahitlik sektörü.
Hasan Uğur Ulusoy: TİM temsilcisi, eczacılık ve kimyasallar sektörü.
Çağlayan, ABD’nin, İran’la ticaret yaptığı gerekçesiyle üç Türk firmasını kara listeye almasıyla ilgili olarak da çalıştıklarını anlattı.

Mısır’daki Türklerin varlığı devlet güvencesinde

MISIR ve Tunus’ta yaşanan iç karışıklıklarla birlikte oralardaki Türk şirketleri ve işadamlarının durumunu değerlendiren Zafer Çağlayan, şöyle konuştu: “Tunus ve Mısır’da kriz masaları oluşturduk. Tunus ve Mısır’ın Ankara’daki Büyükelçileriyle ve bizim oralarda görev yapan büyükelçilerimizle temastayım. Firmalarımızın paniğe girmeden, durumu iyi bir şekilde idare etmesini sağladık. Mısır’daki sanayi bölgesinde gerekli güvenliğin sağlanmasını ve tazminat haklarımızın sabit kalmasını istedik. Mısır’daki bankalardaki tüm paralar devlet güvencesi altına alınmış. Şirketlerimizin parası güvencede. Zararlı olan varsa da gümrükle ilgili Mısır Gümrük İdaresi’ne ve ticaretle ilgili Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndaki Türkiye masasına başvuracak. Krizin ardından Mısır’la ihracatımız yüzde 1, Tunus’la ise yüzde 50 geriledi.”

He-Man gibi binayı bırakıyorlar

DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın 2 yıl içerisinde yeni yerleşkeye taşınacağını da açıkladı. Çağlayan, Dış Ticaret ve Hazine Müsteşarlıklarının birarada çalışmalarından kaynaklanan yer sıkıntısına dikkat çekerek, “Önceki yıllarda buradaki binalarda çökme yaşanmıştı, ancak ODTÜ’den hocalar takviye yaptılar. Buradaki binalar şimdi He-Man gibi” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı