GeriEkonomi Moghadam: Özelleştirme ve istikrar yabancı çeker
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moghadam: Özelleştirme ve istikrar yabancı çeker

IMF Türkiye Masası Şefi Rıza Moghadam, hızlanan bir özelleştirmenin çok daha fazla doğrudan yabancı sermaye çekebileceğini, ayrıca makro ekonomik istikrarın da yabancı sermaye çekmede önemli bir unsur olduğunu ifade etti.

Devlet Bakanı Babacan'ın, 6. gözden geçirme görüşmelerine ilişkin basın toplantısına katılan Moghadam, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Moghadam, ''Türkiye'nin ne zaman daha fazla yabancı sermaye çekebileceğine'' ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin, hakettiği ölçüde doğrudan yabancı sermayeyi çekemediğini söyledi. Moghadam, buna katkıda bulunacak unsurları ise ''Doğrudan Yatırım Yasası, Özelleştirme ve makro ekonomik istikrar'' olarak sıraladı.

Moghadam, özelleştirmedeki bir sapmanın etkilerinin ne olacağı konusundaki soruya karşılık, şöyle konuştu: ''Geçmiş aylarda özelleştirmede bazı sorunlar olabilir, ancak bu sorunlar, özelleştirme konusunda çaba sarfedilmediğinden kaynaklanmamıştır. Bir takım diğer nedenlerden, gelişmelerden dolayı kaynaklanmıştır.

Önümüzdeki aylarda, bazı büyük özelleştirmeler vardır, bu ayların özelleştirme açısından önemli olacağını düşünüyoruz.''  Program kapsamında özelleştirme konusunda, hükümetin niyetini gösteren bir gösterge niteliğinde bir hedefin bulunduğunu belirten Moghadam, Hükümetin bunu değiştirebileceğini, önemli olanın özelleştirme açısından nereye gidildiği olduğunu da ifade etti.
  
BÖLGESEL TEŞVİK
 
Moghadam, bir başka soru üzerine, düşük gelirli bölgelere uygulanacak vergi teşvikleri konusunda bazı kaygılarının olduğunu, fakat bu teşviklerin yönetimi konusunda Türk yetkililerle mutabakata vardıklarını kaydetti.

Daha güçlü bir vergi sistemine odaklandıklarını, verginin tabana yayılmasını, daha rasyonel bir hale getirilmesini istediklerini kaydeden Moghadan, ''Hükümetin, gelir düzeyi daha düşük bölgelere daha fazla istihdam sağlanması konusundaki görüşünü de takdirle karşılıyoruz'' dedi.

Bölgesel vergi teşviğindeki temel amacın, istihdamı arttırmak olduğunu belirten Moghadam, bu amacın ötesine geçilmeyeceğini de ifade etti.
  
Moghadam, bir başka soruya karşılık, mevcut ekonomik programın, aynı şekilde sürdürülmesi halinde, faiz oranlarının daha da düşeceğini, borçlar ve dış kırılganlıklarını azalacağını, Türkiye ekonomisinin, gelecek yıl daha güçlü bir hale geleceğini ifade etti.
   
BABACAN: YABANCI SERMAYE, EKONOMİK PROGRAMIN OLMAZSA OLMAZ KOŞULUDUR

 
Devlet Bakanı Ali Babacan da, doğrudan yabancı sermaye konusundaki soruyu yanıtlarken, bunun, ekonomik programın olmazsa olmaz bir koşulu olduğunu söyledi. Doğrudan yabancı sermaye girişi için, yatırımcıların önlerini görebilmesinin gerektiğine işaret eden Babacan, son zamanlarda, ekonomik programın başarısı nedeniyle, yabancı yatırımcıların Türkiye ile yakından ilgilenmeye başladıklarını da vurguladı.
   
KREDİ NOTU NE ZAMAN YÜKSELECEK?
 
Kredi derecelendirme (reyting) kuruluşlarının Türkiye'nin kredi notunu ne zaman yükselteceğine yönelik soruya karşılık Babacan, şunları söyledi: ''Reyting kuruluşları, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Ayrıca uluslararası yatırım kuruluşları, neredeyse hemen hemen hergün Türkiye ile ilgili rapor hazırlıyorlar. Reyting kuruluşlarının, Türkiye'ye verdikleri notlar, kuruluştan kuruluşa çok farklı, biz bir yıldır, bu kuruluşlarla oldukça yakın bir temas içindeyiz. Son birkaç aydır, Türkiye'nin kredi notundaki olumlu gelişmeler, beklenenden daha önce olmuştur. Bunlar, daha erken bir not yükseltmeye gitmişlerdir.''
 
Babacan, bu konuda üzerlerine düşeni yaptıklarını, ilan ettikleri politikaları tavizsiz şekilde uygulayacaklarını belirtirken, ''bu reyting kuruluşları da bizi takip edecek, arkamızdan gelecek, gerektiği zaman gerekli adımları atacaktır'' şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle