GeriEkonomi Moda İskelesi hayata dönüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moda İskelesi hayata dönüyor

1985'ten beri kullanılmayan ve kaderine terkedilen Moda İskelesi'ndeki restorasyon inşaatının önemli bölümü tamamlandı. İskele 29 Ekim'de kültür merkezi ve sosyal amaçlı tesis olarak yeniden Kadıköylüler'in kullanımına açılacak. Kurul projeyi onayladı

1916 yılında hizmete açılan Moda iskelesi, 1985 yılına kadar Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından kullanılmıştı. Bu tarihte Şehir Hatları İşletmeleri'nin Moda'ya vapur seferlerinin kaldırmasıyla iskele kaderine terkedildi. 15 yıl boyunca tinerci çocuklara evsahipliği yapan iskele 1998'de Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından 15 yıllığına Deniz Ticaret Odası'na kiralandı.

Röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Kültür Bakanlığı İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandıktan sonra DTO bu yıl başında iskeledeki restorasyon çalışmalarını başlattı.

Denizcilik İşletmelerinin tekrar vapur seferlerini başlatıp başlatmayacağı henüz belli olmamasına karşın binanın alt tarafı iskele olarak düzenleniyor. Tarifeli sefer başlatılamazsa haftada bir sembolik sefer düzenlenmesi tasarlanıyor. İskelenin yolcu bekleme salonları, vapur seferleri başlayana kadar denizcilikle ilgili eşyaların sergilendiği bir mekan olacak. Üst kat ise kültür merkezi ve sosyal amaçlı tesis olarak hizmet verecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle