GeriEkonomi Mobius, Türkiye’deki yatırımını 800 milyon dolara çekip, pusuya yattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mobius, Türkiye’deki yatırımını 800 milyon dolara çekip, pusuya yattı

Mobius, Türkiye’deki yatırımını 800 milyon dolara çekip, pusuya yattı
refid:12985348 ilişkili resim dosyası

Templeton’un Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu Başkanı Mark Mobius, Türkiye’deki yatırım tutarı 3.5 ayda 200 milyon dolar küçülerek 800 milyon dolara indi, “Pusuya yattım, beklemedeyim” mesajı verdi. Hisse piyasalarında, düşüş yönlü bir düzeltme bekleyen Mobius, bunun “daha ucuz fiyattan daha çok satın almalara fırsat yaratabileceğini” dile getirdi.

AKBANK’la birlikte gelişmekte olan ülkeler fonu oluşturmak üzere İstanbul’a gelen ünlü yatırımcı Mark Mobius, Türkiye’de 800 milyon dolarlık yatırımı olduğunu açıkladı. Bundan 3.5 ay önce bu rakamın 2 milyar dolardan 1 milyar dolara indiğini açıklayan Mobius’un portföyünün böylece, 200 milyon dolar daha küçüldüğü görülüdü. Ancak ünlü yatırımcı ‘İMKB’de düşüşe hazırlıklı olun’ sinyali verirken, kendisinin de alım için bu ‘fırsatı beklediği’ mesajını verdi.

Düzeltme yaşanabilir

Akbank Franklin Templeton BRIC Ülkeleri B Tipi Yabancı Menkul Kıymetler Fonu’nun Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından kayda alınmasıyla ilgili düzenlenen toplantıda, soruları da yanıtlayan Mobius, piyasaların mevcut durumu için “Bir seküler boğa piyasasında (yükselen piyasa) olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi. Templeton Gelişmekte Olan Piyasalar Grubu Başkanı Mark Mobius, Mobius, beklentilerini şöyle anlattı: “Boğa piyasaları, ayı piyasalarından daha uzun sürüyor. Ancak, yatırım için en iyi zaman paranızın olduğu zamandır. Kimse, boğa ve ayı piyasalarının ne zaman olacağını bilemez. Yine de bu yol üzerinde bazı düzeltmeler bekleyebiliriz. Aslında boğa piyasalarında yüzde 20 civarındaki bir düzeltme pek olağan dışı değil.”

Düşüşe hazırlıklı olun

Türkiye’ye ilişkin olarak “Uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmak önemli. Türkiye gibi piyasalarda bazı düşüşlere hazır olmalı” diyen Mobius, “Ve bu düşüşler sırasında satın almalara hazır olmalı. Fiyatlar inince satın almalar yapılabilir” dedi. İstanbul’a temmuz ayında yaptığı ziyaret sırasında, Türkiye’de 2 milyar dolar olan yatırımlarının krizin etkisiyle 1 milyar dolara indiğini açıklamış olan Mobius, bu ziyaretinde ise Türkiye’deki yatırım miktarlarının son dönemde pek değişmediğini, zaman zaman aldıklarını zaman zaman sattıklarını söyledi. Küresel düzeyde 2-3 trilyon dolarlık yeni halka arz beklediklerini belirten Mobius, “Türkiye dahil gelişmekte olan ülkelerdeki halka arz beklentimiz 200 milyon dolar civarında. Halka arzlarda piyasadan para çıkar, bu nedenle düzeltme bekliyoruz” dedi.

Daha fazla fırsat doğacak

60 farklı fon yönettikleri Türkiye’de 800 milyon dolarlık yatırımları bulunduğunu açıklayan Mobius, şu mesajı verdi: “Bu yol üzerinde bazı düzeltmeler olacağını söylemiştim, ancak ne zaman olacağını bugünden kestirmek zor. Bunlar gerçekleştiğinde bizim için daha fazla anlaşma fırsatı doğacak. Ağustostan bu yana İMKB yükselmesine rağmen bu miktarı arttırmadık. Çünkü Çin’e daha çok yatırım yaptık. Ancak şu sıralar fonumuza yeni para girişleri oluyor, bunu Türkiye’de değerlendirebiliriz. Türkiye’de en iyi fiyattan en iyi anlaşmaları yapmaya çalışıyoruz. Düzeltmeler sırasında biz de daha çok fırsatı değerlendireceğiz.”

Türev piyasaları kumarbazlara bırakmalı o ruhu onlar anlar

KÜRESEL değerlendirmesini yaparken, yatırım piyasalarında iki tane ‘fil’ bulunduğunu, bunlardan birinin paranın arzı, diğerinin de türev piyasaları olduğunu anlatan Mark Mobius, şu değerlendirmeleri yaptı: “Filler uysal hayvanlardır ama sinirlendirilmezse. Bu para üretimde yerini bulamıyor. İkinci fil olan türev piyasaların büyüklüğü 600 trilyon dolar. Türevler çok büyük bir fil, çok tehlikeli olabilirler. Çünkü insanlar kolay para kazanmaktan vazgeçemiyor. İnsanlar kumarbaz ruhludur. Aslında türev piyasaları düzenlemeyi Las Vegas’taki kumarbazlara bırakmalı, o ruhu ancak onlar anlar.”

Akbank, BRIC kapısı açtı yatırım için 10 lira da yetecek

AKBANK, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan BRIC ülkelerinde yatırım imkanı sağlayan, ‘ilk ortak markalı yatırım fonu’nu tanıttı. Akbank’ın Franklin Templeton işbirliğiyle aralık ayında sunmaya hazırladığı fon, 10 lira ile yatırım yapılmasına olanak tanıyacak.

Düşük faizli ortam

Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ak Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kurtul, bu fon ile Türk yatırımcılarının BRIC ülkelerinde kolaylıkla yatırım yapabileceğini belirtirken, faizlerdeki düşüşe de dikkat çekti. Kurtul, “Düşük faizli ortamın devam edeceğini düşünüyorum. Düşük faizli ortam bizi heyecanlandırıyor. Bu ortamda birikimlerin değerlendirilmesi çok önemli” diye konuştu. Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt da, düşen faiz ortamında banka olarak yatırımcılara yeni ürün sunma çerçevesinde BRIC fonunu Türkiye’de hayata geçirdiklerini anlatarak, şöyle konuştu: “Düşen faiz ortamında artık bu tip ürünlere daha fazla talep olacaktır. Yatırımcılara tavsiyem uzun vadeli düşünmeleri.”

Bu fonu yönetecek olan Ak Portföy’ün Genel Müdürü Cem Yalçınkaya da, fona 10 lirayla da yatırım yapılabileceğini, satılabilir pay açısından 500 milyon lira büyüklüğe sahip fonun bir yılda 100 milyon liraya ulaşmasına beklediklerini dile getirdi. Yalçınkaya, Franklin Templeton ile yönetimde bir ortaklığın söz konusu olduğunu, Ak Portföy’ün yönetici konumunda, Templeton’un ise alt yönetimde yer alacağını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle