Mobilya ihracatı 1.7 milyar doları buldu tasarıma yüklenecek

Mehtap ÖZCAN ERTÜRK
10.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Akdeniz Ağaç ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bülent Aymen, yaklaşık 1 milyon dolarlık bütçeyle, ‘Tasarım Laboratuvarı’ projesine başlayacaklarını, 5 yılda 5 dünya markası yaratacaklarını söyledi.

1.7 milyar dolar ihracat yapan mobilya sektöründe daha büyük başarılara imza atmanın en büyük hedefleri olduğunu söyleyen Aymen, “KOBİ’lerin inovatif ürünler yaratabilmesine destek sağlamak için mobilyanın merkezi olan Kayseri, İnegöl, İzmir, Ankara ve Adana gibi şehirlerde tasarım laboratuvarları kuracağız. Devlet desteğiyle KOBİ’lere ücretsiz tasarım hizmeti sunacağız” dedi. Endüstriyel tasarım alanında Ar-Ge çalışması yapan teknoparkları ve üniversiteleri sanayicilerle buluşturacaklarını anlatan Aymen, şunları söyledi: “Yurtiçinde başlayacak olan ‘Tasarım Laboratuvarı’ projesi, ikinci yıl yurtdışına da taşınacak. Böylece tekstil, oto ve kimyadan sonra mobilya sanayicileri de uluslararası boyutta çalışmalar yapacak. Tasarım, markalaşma için çok önemli. 5 yılda 5 dünya markası çıkarmamız gerekiyor.”

İhracat artıyor

Aymen, demir aksamlı ve plastikten mamul mobilyalarla bir bütün olarak incelendiğinde mobilya ihracatının 1 milyar 700 milyon dolara ulaştığını ifade ederek, ihracatın geçen yıla göre yüzde 17 arttığını söyledi. Aymen, “Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ise yüzde 25.20 artışla 422 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi” dedi.

2023 için ‘yatırım indirimi’

TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, büyüme ve 2023 hedeflerine ulaşmak için ‘yatırımın indirimi’nin geri gelmesi gerektiğini söyledi. Büyükekşi, “Türkiye büyümeyi mutlaka üretim, ihracat ve istihdamla yapmalı” dedi. Büyükekşi, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ‘bu ayın sonuna yetişecek’ dediği teşvik paketinde buna yer vermesi gerektiğini söyledi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı