MMEKA’nın yanacak teminatı 142 milyon dolara yükselecek

Merve ERDİL
14.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başkent Doğalgaz ihalesinin iptal edilmesinin ardından MMEKA şirketi ortakları Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Kazancı’nın önünde kritik 17 gün bulunuyor.

İkilinin, talip oldukları İstanbul’un iki yakasının elektriği için 4.8 milyar dolar ödemesi gerekiyor. İhtilaf yaşayan ortaklar, bu parayı yatırıp ihaleleri almazlarsa 35 milyon dolarlık teminatı da yakmış olacak. Böylece iki işadamının üç ihalede toplam kaybı 142 milyon dolara ulaşacak.
Başkent Doğalgaz ihalesini kaybeden MMEKA ortaklığı, şirketin yüzde 20 hissesi için sonradan verilen 15 milyon dolarla birlikte 107.6 milyon dolarlık teminatı yakarak, rekora imza attı. Ortakların ayrıca 2.9 milyar dolar teklif verdikleri Boğaziçi Elektrik Dağıtım ile 1.8 milyar dolar teklif verdikleri İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım (AYEDAŞ) özelleştirmeleri için 31 Mayıs’a kadar süreleri bulunuyor. Ortaklar, bir teminat daha yatırarak bu süreyi iki ay daha uzatma hakkına sahip. Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, süre uzatımına sıcak bakmadıklarını açıkladı. İkili, Boğaziçi için 20, İstanbul Anadolu Yakası için 15 milyon dolarlık teminat yatırmıştı. Eğer Boğaziçi ve AYEDAŞ’ın parası ödenmezse, 35 milyon dolarlık teminat da burada yakılmış olacak. Böylece 142 milyon dolarları Hazine’nin kasasına geçmiş olacak. Ancak Başkent Doğalgaz ihalesinden farklı olarak, elektrik dağıtım ihalelerinde paranın yatırılmaması durumunda ihalede ikinci en yüksek teklifi veren firmaya geçilecek. İkinci firmaların devralması durumunda iki bölgeden elde edilecek gelir 240 milyon dolar azalacak. İkinciye satışta da sıkıntı yaşanması halinde, dağıtım şirketlerinin satışı bir sonraki teklif sahibine olacak.
Aile şirketi ikinci
Buna göre, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş, İhale Komisyonu’nca 2.9 milyar dolarla en yüksek teklifi veren MMEKA-İş-Kaya İnşaat Ortak Girişim Grubu’na satılacak. Grubun sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde, şirket 2 milyar 751 milyon dolarlık ikinci teklifin sahibi Aksa Elektrik’e, satılacak.

Stargate: Kazancı  yükümlülüklerini yerine getirmedi

MAKİNE İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş’nin (MMEKA), ortağı konumundaki Stargate Gayrimenkul Yatırım İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş, Kazancı tarafının Başkentgaz’ın özelleştirme ihale ve sonrasında çalışmaların sonuçlandırılmasını zorlaştırıcı tutum sergilediğini savundu. Hisselerin devralınması için yoğun çalışma başlatıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Finansman paketine dahil edilecek özkaynak, yeni ortak finansmanı ile borçlanma bileşenleri için detaylı ve kapsamlı girişimlerde bulunuldu. Bu noktada, MMEKA’da diğer ana ortak konumundaki Mehmet Kazancı tarafı, özkaynak, borçlanma ve yönetsel konular için yükümlüsü olduğu katkıları sunmadığı gibi, tarafımızdan yapılan çalışmaların sonuçlandırılmasını da zorlaştırıcı tutum sergilemiş ve ihtilaflar yaratmıştır.Bankalarla mutabık kalınan kredi paketinin uygulamaya geçirilmesini engellemiş, bankalardan birinin karar sürecinin etkilenmesi dolayısıyla, kullanılacak krediler durdurulmuştur.”


 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı