GeriEkonomi Mısırlı El Fayed Harrods’u 2.2 milyar dolara Katar Holding’e sattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısırlı El Fayed Harrods’u 2.2 milyar dolara Katar Holding’e sattı

Mısırlı El Fayed Harrods’u 2.2 milyar dolara Katar Holding’e sattı
refid:14666933 ilişkili resim dosyası

İngiltere’nin başkenti Londra’nın dünyaca ünlü lüks tüketim mağazası Harrods, 1.5 milyar sterline (yaklaşık 2.2 milyar dolar) satıldı.

Mısırlı iş adamı Muhammed El Fayed’in sahibi olduğu mağaza, hissedarları arasında Katar Emiri Seyh Hamad bin Jassem al-Thani’nin de yer aldığı Katar Yatırım Holding’in (KYH) iştiraklerinden Katar Holding tarafından satın alındı. Anlaşmayla ilgili ilk açıklama Lazard International’in CEO’su Ken Kosta tarafından gerçekleştirilirken, bir kaç hafta önce mağazanın sahibi Muhammed EL Fayed, İngiliz Times gazetesine, “Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan’dan teklifler geliyor. Tamam olabilir ama biz onlara mağaza satılık değil diyoruz” demişti. Muhammed El Fayed’in danışmanının satış ile ilgili yaptığı açıklamada, “El Fayed, 25 yıl boyunca Harrods mağazasının yönetim kurulu başkanlığını yaptıktan sonra, emekli olarak, çocukları ve torunlarıyla biraz daha fazla zaman geçirmek istemektedir” mesajı verdi.

15 milyon kişi geziyor

Her yıl yaklaşık 15 milyon kişinin alışveriş yaptığı, 90 bin metrekarelik mağazanın Katar Holding’e satılması ile ilgili anlaşmayı yapan Ken Kosta, şunları kaydetti: “Muhammed El Fayed sahip olduğu Harrods’a 25 yılda dünya çapında bir ün kazandırdı. Katar Holding’in satış için seçilmesinde Harrods’ın sahip olduğu bu ünü taşıyabilecek ve büyüme konusundaki vizyonunu gerçekleştirebilecek finansal güçte olması etkili olmuştur. Katar Holding’in Harrods’ın geleneklerine sahip çıkacağına ve mevcut çalışanlarına destek olacağına inanıyoruz.”

Prenses Diana ile öldü

Aynı zamanda İngiltere’nin Premier lig takımlarından Fulham’ın da sahibi olan Mısırlı milyarder Muhammed El Fayed, 1997 yılında Prenses Diana ile birlikteyken Paris’te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Dodi El Fayed’in babası. Muhammed El Fayed’in oğlunun ölümünden bu yana iş hayatına ilişkin büyük beklentiler içinde olmadığı, o nedenle Harrods’ı satmak istediği zaman zaman İngiliz basınında yer alıyordu.

VW ve Barclays Bank’a ortak

Katar Holding CEO’su Ahmed Muhammed Al Sayed satın alma ile ilgli olarak, “Lüks alışverişte ikona dönüşmüş, dünyanın en prestijli ve finansal açıdan en iyi klasmanda bulunan Harrods mağazasını satın almak bizim için bir ayrıcalık” dedi. 2005 yılında kurulan Katar Yatırım Holding, 65 milyar dolarlık değere sahip. KYH’nin Alman otomobil üreticisi Volkswagen’de yüzde 17, İngiliz Barclays Bank’ta da yüzde 7 hissesi bulunuyor.

1840 yılında kuruldu 5 kez el değiştirdi

HENRY Charles Harrod tarafından küçük bir şarküteri olarak 1849 yılında kuralan Harrods, bu son satışla birlikte 5’inci kez el değiştirdi. Muhammed El Fayed 1985 yılında mağazayı 615 milyon sterline (922.5 milyon dolar) satın almıştı. Londra’nın lüks semtlerinden Knightsbridge yer alan mağaza 7 katlı. Tüm dünyada lüks alışverişin ilk akla gelen adreslerinden biri olarak gösterilen Harrods’ta tüm dünyadan lüks markaların satış noktaları bulunduğu 330 departman bulunuyor. İngiltere’nin sembol binalarından biri haline gelen Harrods Mağazası’nın bağlı olduğu şirkette Harrods Bank, Harrods Estates, Harrods Aviation ve Air Harrods şirketleri de yer alıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle