GeriEkonomi Mısır "spekülasyona" yenildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır "spekülasyona" yenildi

Mısır "spekülasyona" yenildi

Türkiye üretiminin önemli bir bölümünü karşılayan Çukurova'da, bu yıl ekim alanları yüzde 20 daralan mısırın fiyatının, hasadın yeni başlamasına rağmen, 37 kuruşa kadar düştüğü bildirildi.

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, yaptığı açıklamada, Çukurova'da birinci ürün mısır hasadına başlandığını, ancak, çiftçinin oluşan fiyatlar nedeniyle buruk olduğunu söyledi.

Yörede her yıl 1,5 milyon dekar civarında ekim yapıldığını, bu yıl ise ekim alanlarının yüzde 20 oranında gerilediğini anlatan Girmen, “Üretimdeki düşüş nedeniyle yüksek fiyat beklediğimiz üründen tam bir hayal kırıklığı yaşadık. Hasadın ilk günleri olmasına rağmen fiyatlar 37-38 kuruşlara kadar geriledi” dedi.

Piyasada düşük fiyat oluşmasında spekülatörlerin önemli rol oynadığına dikkati çeken Girmen, şöyle konuştu:

“Mısır piyasasının aktörleri bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az, ancak güçlü aktörler. Bu aktörler ortak hareket edip, tekel oluşturarak maalesef çiftçinin elindeki ürünü ucuz bir şekilde almaya çalışıyorlar. Şu an piyasa 37-38 kuruşa kadar düştü. Geldiğimiz noktada en büyük görev ise TMO'ya düşüyor. TMO her yıl yaptığı gibi bu yıl da çok geç kaldı. Piyasada dengeleyici unsur olan ofis bir an önce varlığını hissettirmeli. TMO bir an önce fiyat açıklamalı ve alım yapmalı. Aksi takdirde bu yıl mısır üreticisi için kayıp yıl olabilir.”

Bu yılki piyasaların gelecek yılın ekim alanlarını da belirleyeceğinin altını çizen Girmen, stratejik öneme sahip mısır üretiminde ekim alanlarının daha da daralabileceğini kaydetti.

Yörede üretilen mısırın, dünyanın en iyi ürünlerinden biri olduğunu anlatan ve oluşan fiyatların dünya borsalarıyla kıyaslanmasının da yanlış olduğunu ifade eden Girmen, çiftçinin kilogramdaki beklentisinin en az 50 kuruş olduğunu bildirdi.

“BEKLETİN, SATMAYIN”

Girmen, çiftçilerin bu yıl ikinci üründe de mısırı tercih etmediklerini belirterek, imkanı olan üreticilerden ürününü depolayıp, satmamasını istedi.

Ovada yaptıkları gezinti ve incelemelerde mısır üreticisinin “perişan halde” olduğunu gördüklerini anlatan Girmen, “Bu yıl ekim alanlarında yüzde 20 daralma var.

Bekleme ve saklama imkanı olan üreticiler bunu çok iyi değerlendirmeli” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle