GeriEkonomi Mısır’daki Türk fabrikaları ‘Mübarek gitti’ molası verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır’daki Türk fabrikaları ‘Mübarek gitti’ molası verdi

Mısır’daki Türk fabrikaları ‘Mübarek gitti’ molası verdi

Mısır’daki Türk işadamlarına ait fabrikalar, Hüsnü Mübarek’in istifasının ardından sabaha kadar süren kutlamalar nedeniyle üretim yavaşlaması yaşadı. Türk işadamları, “Bunu anlayışla karşıladık” dedi.

MISIR’da Hüsnü Mübarek döneminin sona ermesinin ardından önceki gün sabaha kadar süren kutlamalar dün üretimi de etkiledi. Yaklaşık 18 gündür yaşanan olayların ardından Mübarek’in istifa etmesini kutlayan Mısırlılar dün çalıştıkları fabrikalara da gitmedi. Mısır’da üç fabrikaları bulunan Taha Holding Genel Koordinatörü İsmail Kısacık, “Cumartesi günü işçilerin üretime katılım oranı biraz düştü. Biz de bu durumu anlayışla karşılıyoruz. İstikrar bizim için de önemli” dedi. Fabrikadaki çalışanlara kutlamalar için esnek davrandıklarını belirten Temsa Egypt Genel Müdürü Ayhan Dayoğlu, “İşçilere sağladığımız bu esneklik üretime de pozitif yansıyacaktır” yorumu yaptı.
Üzerimize düşeni yaptık
Mısır’da üretime geçen hafta başladıklarını hatırlatan İsmail Kısacık, ülkede yaşanan son gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Mısır’daki arkadaşlarımızla sürekli konuşuyoruz. Cuma gecesi sabaha kadar halk Mübarek’in istifasını kutladı. Dün de işçilerin üretime katılma oranı biraz düştü. Bu konuda biz de anlayışlı davrandık. Üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. Cumartesi günleri yetişmesi gereken siparişlerimiz olursa çalışıyorduk. Üretimin bir süre durması nedeniyle bu hafta fazla mesai yapılıyordu. Ancak kutlamalar nedeniyle işçilerin fabrikaya gelmeleri biraz zor oldu.”
İşçi motivasyonu önemli
Mısır’daki kutlamalar için çalışma koşullarında esnekliğe gidildiğini dile getiren Ayhan Dayoğlu, şu bilgileri verdi: “Ülkede çok büyük bir kutlama var. Halk sabaha kadar sokaklarda. Biz de işçilerin motivasyonunun artması ve üretime pozitif katkı sağlamak için çalışma koşullarında esneklik gösteriyoruz. Çalışanlarımızın moralinin yüksek olması üretime yansıyor. Sokağa çıkma yasağının yumuşatılması veya kaldırılması halinde üretim için de önemli bir adım atılmış olacak. Her geçen gün hayat biraz daha normale dönecektir. Yeni yönetim ve istikrarla birlikte ekonomi ve iş hayatı da olumlu yönde etkilenecektir.”

Arabistan Borsası yükseldi Kahire çarşamba açılacak

HÜSNÜ Mübarek’in istifası ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) petrol talebi tahminini artırması nedeniyle Suudi Arabistan Borsası değer kazandı. Arap piyasasında cumartesi günleri işlemlerin yapıldığı tek borsa olan Suudi Arabistan Borsası’nda Tedavül Endeksi iki haftanın en yüksek seviyesini  gördü. Tedavül Endeksi yüzde 0.5 artışla 6.646,81 puana yükselerek, 29 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Kahire Borsası’nın açılması ise 3 gün ertelendi. Kahire Borsası’ndan yapılan açıklamada, borsacılar ve şirketlerle daha fazla danışma yapmaya ihtiyaç olduğu, bu yüzden borsanın haftaya çarşamba  açılacağı belirtildi. Kahire Borsası, Mübarek karşıtı gösterilerin başlamasından üç gün sonr

İstikrar üretim için en iyisi

ÜLKEDEKİ istikrarın kendileri için çok önemli olduğunu dile getiren Taha Holding Genel Koordinatörü İsmail Kısacık, şöyle konuştu: “Yeni gelen yönetimle ilgili çok fazla bir bilgiye sahip değiliz. Ancak Mısır’da üretimin desteklenmesi gerekiyor. Bizim için karışıklık daha zor ve içinden çıkılmaz bir durum. En azından şu an itibariyle yönetime gelenler düzeni ve istikrarı korumak için çalışacak. Müşterilerin ve ülkeyle çalışan yabancı şirketlerin yaşanan olaylar nedeniyle bölgeye bakışı biraz değişti. Ancak bu bir geçiş üreci bundan sonra her şey yoluna girecektir.”
a kapatılmıştı.

Petrol fiyatı 100 doların altına indi

MISIR’da isyanın başlaması ile birlikte geçtiğimiz günlerde 102 dolara kadar yükselen petrolün varili, Hüsnü Mübarek’in koltuğunu bıraktığını duyurmasının ardından inişe geçti ve 100 doların da altına indi. Mübarek’in yönetimden çekilmesi ile birlikte uluslararası borsalarda vadeli işlemlerde brent türü petrolün varili dün 99.83 dolara kadar geriledi. Mısır’da 18 gün boyunca devam eden yönetim karşıtı gösteriler, ülkenin Süveyş kanalının denetimini elinde tutması nedeni ile petrol fiyatlarının yükselmesine neden olmuş, Brent türü petrolün fiyatı 95 dolar seviyelerinden 102.15 dolar seviyelerine kadar yükselmişti.

Halk, işçiler ve iş dünyası şimdi gelecekten umutlu

MISIR’daki yeni düzenle birlikte iş dünyasının da büyük bir umut içerisinde olduğunu dile getiren Temsa Mısır Genel Müdürü Ayhan Dayoğlu, şöyle konuştu: “Bizim için istikrar önemliydi. Yapılan açıklamalardan ve gelişmelerden de istikrarın kısa sürede geleceği ümidi yaygın. İş dünyası ve işçiler de geleceğe umutla bakmaya başladı. Belirsizlikler var. Ama yapılacak işler bu belirsizliklerin kısa sürede sona ereceğine işaret ediyor. Seçimlerden sonra ülkede her şeyin yoluna gireceğini düşünüyoruz. Son gelişmeler ülkede borsayı da pozitif etkileyecektir. Eğer beklenenin aksine bir durum olsaydı borsa düşüşle açılırdı. Mübarek’in istifasıyla borsalarda korkulanın olmayacağını düşünüyoruz. Borsanın açılması iş hayatının normale dönmesinin sinyalini verecektir. İşletmeler daha kolay çalışacak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle