GeriEkonomi Mısır’a erken gidip tekstilde kaldı, İtalya’da yenilikçilikle öne çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır’a erken gidip tekstilde kaldı, İtalya’da yenilikçilikle öne çıktı

Mısır’a erken gidip tekstilde kaldı, İtalya’da yenilikçilikle öne çıktı
refid:14598372 ilişkili resim dosyası

Abalıoğlu, Türkiye’de tekstilin uzun süre rekabetçi olamayacağını görüp Mısır’a yöneldi, Denizli’deki fabrikasına İtalyan ortak alıp katma değeri yüksek üretime geçti. Holding Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Abalıoğlu, “2009’da aynı ortakla İtalya’da Ar-Ge merkezi kurduk. Piyemonte Bölgesi İhracat Merkezi bize daha önce Motorola’nın aldığı yenilikçilik ödülünü verdi” dedi.

CAFER Sadık Abalıoğlu Holding (CSA) Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Abalıoğlu, 1966 yılında Denizli’de çırçır ile başlayan tekstil faaliyetlerinin, bugün Mısır ve İtalya’yı da kapsayan bir üçgende devam ettiğini söyledi. Mısır’ın yatırım çekebilmek için oldukça atak davrandığını belirten Abalıoğlu, “Türkiye’de ne yazık ki tekstil sektöründe pek çok şirket küçüldü ya da kapandı. Kur politikası rekabeti imkansız kıldı. Kimse zarar yazamaz. Mısır alternatifini değerlendirmesek biz de öyle bir karar alabilirdik” dedi. Oğuz Abalıoğlu ile İtalya’da aldıkları yenilikçilik ödülünü, tekstil, bakır ve kağıt sektörlerindeki faaliyetyerini konuştuk.
Denizli’ye İtalyan ortak
*  İtalya, Piyemento bölgesinin İhracat Merkezi (CEI) size yenilikçilik ödülü verdi. Ama İtalya’dan önce Mısır serüveniniz var. Nasıl gelindi bu noktaya?
-  1990’ların ortasında tekstilin Türkiye’de uzun sürmeyeceğini gördük. Nasıl İngiltere’den Doğu’ya, Türkiye’ye kaydıysa, Türkiye’den de daha Doğu’ya kayacak diye stratejilerimizi belirledik. Denizli’deki üretimi emek ve enerji giderlerinin daha düşük olduğu yerlere kaydırmaya karar verdik. 1996’da Denizli’deki kapasite artırımı Türkiye’deki son yatırım oldu. Ya tekstilden tamamen çıkacaktık ya üretim yaptığımız lokasyonu değiştirecektik. Tekstil uzmanlık alanımız. Bu sektör dünya var oldukça yaşayacak. Uzakdoğu ve Avrupa’ya yakın maliyetin düşük olduğu ülkeler üretimi sürdürecek. Mısır’a 2005’te karar verdik; üretim 2008’de başladı. Denizli’de 2005’e kadar pamuk ağırlıklı, emek yoğun üretim vardı. Bunu Mısır’a kaydırıp katma değeri yüksek üretim arayışına girdik. Aynı yıllarda İtalyan bir aile üretimini Türkiye’ye kaydırma arayışındaymış. Yüzde 50-50 ortak Filidea’yı kurduk. Onlar yün iplik, doğal sentetik, selülozik iplikler üretiyorlardı. Bu üretimi Denizli’de gerçekleştirmeye başladık.
Geleceğin tekstili
*  İtalya’da bu ortakla mı Ar-Ge yatırımı yaptınız?
-  2009 başında birlikte 5 milyon Euro’luk Ar-Ge yatırımına karar verdik. Orada geleceğin tekstil prosesleri, farklı elyaflardan üretilen iplikler. Farklı karışımlar deniyoruz.
*  Size ödülü getiren bu yatırım mı?
-  Böyle bir ödülü Türk bir şirketin alması çok önemli. Bu ödülü daha önce alan şirketler arasında Motorola, Telegate gibi devler var. Ödülü verme gerekçelerini şöyle açıkladılar: Çok geleneksel olan tekstil sektöründe yenilik olabileceğini gösterdiniz.

Türkiye İtalya-Mısır üçgeni uzmanların önerdiği model

*  Üç ülkeye yayılan faaliyet size neler kazandırıyor?
-  Tekstil üretimini Türkiye-İtalya-Mısır üçgeninde yapıyoruz. Türkiye’de nitelikli, Mısır’da kitlesel üretim, İtalya’da Ar-Ge. Denizli’de moda ve performans tekstili... Geç tutuşan iplikler üretiyoruz örneğin. Dünya bu elyafları üreten belli başlı firmalar var. Onların kotalarından faydalanabilen bir şirket olmak bile önemli, bir adım öne geçiyorsunuz. İtalya’daki Ar-Ge faaliyetleri de bizi avantajlı kılıyor. Türkiye’de son yıllarda markalaşmak, katma değerli üretim vurgulanır ya, işte biz onun tam örneğiyiz. Denizli’den en çok İtalya’ya satıyoruz. İtalya’dan ise içpazar ve Almanya, Fransa’ya. Türkiye’de gelişmiş ürünleri yavaş yavaş kullanmaya başlayan firmalar var. 300 çeşit iplik yünü üretiyoruz. Bunların çoğu deneme, pazar-ürün geliştirme için yapılan çalışmalar. 2009 ürün geliştirme yılıydı, 2010’da bunların içinde ticari olabilecekleri seçeceğiz.

Mısır’da işçi sirkülasyonu Türkiye’nin 3 katı

*   Mısır’da insanların tembel olduğu ve iş disiplinine sahih olmadıkları söylenir.
-  Bu doğru ama biz konfeksiyona göre avantajlıyız. 320 çalışanımız var. Türk işçi çok daha etkin ve özverilidir. Mısır’da işçi sirkülasyonu çok yüksek. Türkiye’de yüzde 4, Mısır’da yüzde 12. Tarlası için bırakıp gidiyor. Bir hafta sonra hiçbir şey olmamış gibi geri dönüp, çalışmak istiyor. Mısır yatırımını yüzde 90 Türkiye’ye satarız diye yapmıştık. Fakat Mısır o kadar gelişti ki yüzde 70 Mısır’a veriyoruz, yüzde 30 Türkiye’ye. 1980’lerin Türkiyesi gibi. İş gücü ve enerji giderleri düşük. Pazara yakınlar.

2010’da 1.2 milyar dolar ciro hedefliyor

*  Grup cironuz ne seviyede?
-  2008-2010 yılları arası grup olarak 140 milyon dolar yatırım yaptık. Onların meyvesini yiyecek döneme giriyoruz. Grup cirosu 2009’da 800 milyon dolardı, 2010 hedefi 1.2 milyar dolar. 2010’un ilk 3 ayına baktığımızda bu hedefi teyit ediyor. 130 milyon dolar ihracat da 200 milyon dolara çıkacak.

Romanya’da yumurta viyolünde yüzde 70 pazar payımız var

*   Bakır sektöründeki faaliyetleriniz ne durumda?
-  Erbakır şirketimiz sektöründe lider. Şili’den Rusya’ya bakır alıp, onları fırınlayıp, daha sonra tel haline getiriyoruz. Kablo ve emaye bobin teli üretenlere pazarlıyoruz. Kapasite 108 binden 200 bin tona ulaştı. Üretimin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. En büyük pazarımız ABD. Kendi kurduğumuz CNW Corporation isimli şirkete satıyoruz. Sonra İtalya geliyor. 2008’den sonra Afrika ve Ortadoğu pazarları ağırlık kazandı. Bakırda son aylar umut verici. Bekleyen taleple de ilgili olabilir canlanmayla da. Son 6 ay iyiydi ama bu geleceğin de iyi olacağı sinyali mi emin değiliz. Gidişat çok kırılgan çünkü. Eskiden siparişlerle 3 ay dolardı. Şimdi bir ay bile dolmuyor. Kimse gelecek 6-7 haftasını göremediği için stoklama yapmıyor. Aslında Türkiye bundan çok faydalandı.
*  Ya kağıt?
-  Dentaş Ambalaj şirketimizde kendi kağıdımızı üretiyoruz. 2008-2009 yılını çok iyi geçirdi. Sektörde büyüme yokken yüzde 22 büyüdü. Dentaş Kağıt Sanayi ise yumurta viyolü üretiyor. Endüstriyel viyol işine de girdik. En son şarap kutusu ürettik. Kağıt ama sert. 2006’da Romanya’da da üretime başladık, şimdi yüzde 70 pazar payımız var. Oradan Yunanistan ve Bulgaristan’a da yumurta viyolü satıyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle