Minsheng Bank, 4.68 milyar dolarlık halka arza hazırlanıyor

Sadi KAYMAZ/ PEKİN, (DHA)
09.11.2009 - 14:51 | Son Güncelleme:

ÇİN'in ilk özel bankası Minsheng, Hong Kong borsasında 4,68 milyar dolarlık halka arz gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Halka arzın dünyada bu yıl yapılanların en büyük dördüncüsü olması bekleniyor. Diğer büyük bankaların aksine özel sektör sermayesi ile kurulan Minsheng’in, hisselerinin yüzde 15’ini borsaya ihraç etmesi öngörülüyor.

Yabancı yatırımcılara kısmen açık olan Şanghay borsasının aksine, Çinli şirketler Hong Kong’da uluslararası sermayeye açılabiliyor ve döviz bazında halka arz gelirleri elde ediyor.

MOODY’S ÇİN’İN GÖRÜNÜMÜNÜ OLUMLUYA ÇEVİRDİ

Bu arada Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Çin’in kredi görünümünü durağandan olumluya çevirdi. Kuruluştan yapılan açıklamaya göre, Çin ekonomisinin gösterdiği güçlü performans değişikliğin gerekçesi olarak gösterildi. Kuruluşun başkan yardımcısı Tom Byrne, “Çinli yetkililer küresel krizin çalkantılı ortamında ekonomiyi başarıyla idare ediyor” dedi.

Çin ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8.9 büyüdüğü açıklanmıştı. Çin istatistik kurumunun, Ekim ayına ait ekonomik göstergeleri yarın yayımlaması bekleniyor.

Xinhua ajansının Otomobil Üreticileri Birliğine dayanarak verdiği habere göre, Çin’in otomobil üretimi Ocak-Ekim döneminde yıllık yüzde 36 artış göstererek, 10,89 milyona adede yükseldi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı